Лойдс регистър подарява приключение с яхта на бедни деца

Архив Варна

20-05-2010, 14:20

Снимка:

СНИМКА:ВИОЛЕТА РУСКОВА

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Около 40 деца в неравностойно социално положение ще се докоснат до магията на ветроходството по време на гостуването във Варна на корабите и яхтите от "Тол шипс - Исторически морета".

Жестът е на Лойдс регистър ЕМЕА и е част от програмата, с която класификационното общество с 238 офиса в 227 страни по света отбелязва 250-годишнината от създаването си в прочутото кафене на Едуард Лойд в Лондон. Децата са подбрани с помощта на община Варна. Утре на групи по 7 - 8 те ще се качат вероятно за първи път в живота си на плавателен съд - това ще е яхтата "Андромеда" от яхтклуб "Кап. Георги Георгиев", и ще обиколят акваторията на пристанището, за да разгледат акостиралите там ветроходи. Приготвили сме им почерпка, както и подаръци и сувенири, изпратени от централата ни в Лондон, обясни за ВарнаУтре мениджърът на варненския офис на Лойдс регистър ЕМЕА Крум Ганчев. Регистърът спонсорира и част от капитанската вечеря в ресторант "Капитан Кук".

Цялата програма за 250-годишнината е сбор от подобни инициативи в различни страни. Лойдс регистър е общество с идеална цел - гарантиране на безопасността на хора, кораби и товари по море, суша и въздух. Затова остатъчната печалба след изплащане на разходите по дейността и издръжката на офисите се насочва за благотворителност.

От пристигащите с "Тол шипс" ветроходи само един е с наш клас - британският 65-метров "Тинейшъс", информира още Крум Ганчев. В световен мащаб Лойдс регистър класифицира, сертифицира и контролира 20 - 25% от корабния тонаж и е сред тройката "отличници" на класификационните организации с  най-малък брой задържани кораби.

Лойдс регистър има представителство в България от 1967 г. Най-силните ни години бяха 90-те, когато имахме почти 100-процентов дял в корабостроенето у нас, а след януари тази година за първи път в "Булярд" не се строи или проектира кораб под наше наблюдение. Българските кораби с клас на Лойдс са общо 14, от тях само 6 са собственост на БМФ. Наблюдаваме класовите ремонти на около 30 кораба годишно, имаме договори с администрациите на флаговете на почти всички държави да инспектираме от тяхно име и да издаваме сертификати по 5 международни конвенции, а съвсем наскоро подписахме договор и с "МТГ Делфин", където под наше наблюдение ще се проектират и строят кораби за насипни товари с дедуейт 17 500 тона, каза Крум Ганчев.