130 фирми зарязаха строителството

Архив Варна

20-05-2010, 21:20

Автор:

РОСИЦА ПЕНКОВА

Всичко от Автора

Само във Варна, само през 2009-та година 130 фирми са прекратили строителната си дейност,

и не са се регистрирали в браншовата камара. Това съобщи председателят й Валентин Вълев. В момента във Варненско работят около 600 легални дюлгерски компании. Нова процедура по пререгистрация обаче започнала камарата през май. До края на юни ще стане ясно каква е бройката на тези, които са се отказали от градежите под натиска на икономическата криза.
А тя, кризата, ще ни мъчи още 2 години и ще си отиде от икономиката ни едва през 2011-та. После ни чакат 6 години на възстановяване, за да достигнем периода на възход, който преживяхме и между 2004-та и 2008-ма г. Такава прогноза направи Валентин Вълев, връщайки назад лентата на историята на основаната от него преди точно 20 години строителна фирма "Експрес Гаранцион".
Приликите и разликите между кризите, които вече преживяхме (през 1990-1994 и 1996-1999) дали на инж. Вълев доводи за прогнозата му. Освен за цикличността на прехода юбилеят, а и тежката обстановка в строителството в момента, накарали предприемачът да обобщи и основните абсурди, които сега спъват работата в бранша.
Общата строителна продукция през март 2010 е с 20,2 % по-малко в сравнение със същия месец на миналата година, като спадът е най-сериозен в жилищното строителство, каза Вълев. Но спрямо февруари се наблюдава увеличение от 20,9 %.
Спасението? Инфраструктурните проекти - изграждане на пътища, модернизиране на железниците, пристанищата, саниране на панелни сгради, детски градини, училища, социални домове, оформяне на пешеходни зони и паркове. За всичко това, според Вълев, има достатъчно пари в оперативните програми на ЕС - в онези над 12 млрд. за България, от които сме усволили едва 3%.
Причината: ловът на вещици, преекспонирането на корупционните практики, все по-мощният принцип "всички са маскари". "Не може заради някои, които масово и по нечестен път печелят все повече и повече проекти, да бъде спирана работата на всички", категоричен е шефът на варненската строителна камара. Друг проблем е задължителното търсене на най-ниската оферта при търговете, което се е изродило в предлагане на цени под себестойността на строителните работи. Това от своя страна било сигурен път към некачествени и опасни обекти.  Според Валентин Вълев държавата трябва спешно да задейства механизъм, с който да регулира правилата и да сложи край на този абсурд. Когато камарата се опитала да гарантира качествени ремонти и градежи на клиентите като въвела пределни цени на строителните дейности, Комисията за защита на конкуренцията я глобила със 75 000 лева по обвинение за картелно споразумение. "Това беше механизъм срещу дъмпинга, нелоялната конкуренция и опасното строителство. механизъм, който да гарантира заплатите на работниците. Та нали и държавата е обявила минимална работа заплата?", недоумява Валентин Вълев.