Избрани Новини
Южна Корея и Северна Корея си размениха заплахи
Президентът на Южна Корея каза днес, че неговата нация няма повече да толерира "бруталността" на Северна Корея
и допълни, че режимът ще плати за изненадващата торпедна атака, която уби 46 севернокорейски моряци през март, предаде АП.
Президентът Ли Мюн Бак обеща, че ще изправи Пхенян пред Съвета за сигурност на ООН заради потопяването на военния кораб на 26 март и каза, че Сеул ще прекъсне всички търговски връзки с режима в страната - мерки, насочени към разоряване на КНДР дипломатически и финансово.
Барак Обама каза, че Вашингтон напълно подкрепя желанието на Южна Корея да изправи Северна Корея пред Съвета за сигурност и ще преразгледа политиката на САЩ спрямо КНДР, съобщи Белият дом.
В Пекин американският държавен секретар Хилари Клинтън потърси подкрепа за координиран дипломатически отговор. Китай има право на вето в Съвета за сигурност.
Потъването на кораба Чеонан е най-тежката военна катастрофа за Южна Корея от Корейската война (1950-1953 г.) насам. 58 моряци бяха спасени от водите на Жълто море, но 46 загубиха живота си.
Международен екип от следователи заключи миналата седмица, че миниатюрно торпедо, изстреляно от севернокорейска подводница е разцепило кораба на две.
Президентът Ли Мюн Бак се обърна към южнокорейската нация от Военния паметник в страната и нарече случилото се „военна провокация”, която е част от „надигащата се” тенденция към атаки от комунистическата страна, включително свалянето на самолет през 1987 г., което уби 115 души.
„Винаги сме толерирали бруталността на Северна Корея. Правихме го, защото в нас е заложено искрено желание за мир на Корейския полуостров”, каза той – „Но сега нещата са различни. Северна Корея ще плати за едностранното военно нападение. Ще продължа да търся отговорност на Севера.”
Примирието, подписано през 1953 г. не допуска военни действия между двете страни, но Ли Мюн Бак заяви, че армията на Южна Корея е подготвена да защити нацията си.
Министърът на отбраната Ким Тай-янг също обяви съвместни военни действия със САЩ, които имат 28 500 войници в Южна Корея. Той каза, че Сеул ще поднови психологическата война срещу Севера, която бе прекратена през 2004 г., по време на период на затопляне на отношенията.
Северна Корея упорито отрича да е отговорна за потапянето на Чеонан. Военният говорител полк. Пак Ин Хо предупреди миналата седмица, че всеки опит за отмъщение, или наказание на Пхенян ще означава война.
Главният вестник на Северна Корея „Rodong Sinmun” нарече резултатите от разследването „крайна, гибелна провокация” равносилни на декларация за война.
„Групата на изменника няма да се спаси от нашето безмилостно наказание”, пише вестникът, в коментар на официалната корейска информационна агенция.
В понеделник военните на Северна Корея предупредиха, че ще стрелят по всеки пропагандатор в демилитаризираната зона.
„По-силни физически удари предстоят, за изкореняване на провокацията. Ако Южна Корея ни провокира, ще има справедлив отговор”, каза представител на КНДР.
Северна Корея от години отрича връзка с различни атаки, срещу Южна Корея, включително бомбардировките в Бирма (днес Мианмар), насочени срещу южнокорейската президентска делегация през 1983 г. и свалянето на самолет, над Андаманско море през 1987 г.
Пхенян оспорва западната морска граница, начертана от ООН, след Корейската война, а Северна Корея и Южна Корея досега са водили три кървави битки там, най-скорошната през ноември.
В отговор на заканите на северната си съседка, правителствени представители на Южна Корея заявиха, че на товарни кораби на Северна Корея няма да бъде позволено да преминават през водите на КНДР. Вноса на стоки от Северна Корея също няма да бъдат допускани в страната.
Сеул беше търговски партньор номер 2 на Северна Корея, със стойност на пазарния обмен от 1.68 млрд. долара за 2009 г., според Корейската търговско-инвестиционна агенция.
Все пак общият завод в Северна Корея, близо до границата, в който за 110 южнокорейски фирми работят около 42 хил. севернокорейци, засега ще продължи работа. Сеул ще продължи да осигурява и хуманитарна помощ.
Северна Корея беше наказана от Съвета за сигурност с две резолюции, заради извършването на ядрени опити през 2006 г. Следващи наказания ще включват повече икономически санкции.