Избрани Новини
Стандарт: Хонорар на час вместо заплата
Забелязваме такава тенденция, въпреки че сме предупредили хората да държат на постоянни договори, заяви лидерът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев. Сключват граждански договори, защото те по-лесно се прекратяват.
Така ако бизнесът не върви и печалбите намаляват, хората могат да бъдат уволнени по бързата процедура, поясни Тренчев. Освен че нямат нужда от предизвестие, при уволнение на съкратените не се дължи и обезщетение. Според договореното по време на преговорите за антикризисната програма на властта на всеки съкратен се дължи обезщетение в размер на 1000 лв. Досега на уволнените се даваха само по 720 лв. Право на тези пари обаче имат работилите на постоянен договор.
Заради кризата обаче, повечето българи нямат избор и са съгласни да работят на хонорар или на час, без какъвто и да е договор. С цел да пестят, повечето шефове не внасят и пълните осигуровки на служителите си. Именно затова са ниски и пенсиите ни, обясняват експерти.
Расте и броят на шефовете, които минават на варианта да плащат на парче за работа от вкъщи.
Въпреки това България е една от малкото държави в Европейския съюз, в които липсват всякакви директиви относно временната заетост, дистанционната и надомната работа. В момента работна група към МТСП умува върху различни варианти как трудът от дома да бъде признаван като осигурителен стаж. Работи се и върху въвеждане на минимална работна заплата и за работещите вкъщи. Очаква се най-късно до края на годината да е готов проектът и за създаване на агенции за временна заетост, които да помагат на безработните да се уредят поне със сезонна работа.