Световните финансови пазари отчетоха нов спад

Архив Варна

25-05-2010, 19:30

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Търговията на капиталовите пазари в Америка и Азия започна седмицата с понижение на основните индекси поради растящото безпокойство относно дълговата криза и икономическата нестабилност в Европа, както и поради ескалиращото политическо напрежение между Южна и Северна Корея.

Европейските фондови борси също започнаха и завършиха деня с по-ниски нива от вчера. Лондонският FTSE 100 се изстреля стремглаво надолу и достигна най-ниското ниво от септември 2009, като всички акции, които се търгуваха, загубиха от стойността си.

Най-засегнати бяха финансовите и добивните компании, като банковата група Lloyds изгуби 8,5 % от стойността на акциите си, а друга британска водеща банка, Royal Bank of Scotland – 7,7%. Сериозното понижение на цените на акциите на банковите институции е провокирано от притесненията, че Испания ще бъде поредната жертва на европейската финансова криза. Международният валутен фонд предупреди Испания вчера, че правителството трябва спешно да ревизира и преструктурира банковия сектор и нефункциониращия пазар на труда в страната. Стабилността на финансовия сектор в Испания беше поставена под въпрос, след като една от спестовните банки в страната, CajaSur, беше национализирана в събота, за да избегне фалит.

Дори днешната новина, че британската икономика отчита ръст от 0,3% за първите три месеца на 2010 г., което надвишава първоначалната прогноза, не успя да върне оптимизма в Лондонското Сити. Лондонският индекс FTSE 100 се е понижил с 8,6% от началото на 2010 г. и с около 15% за последните шест седмици. Всички основни индекси в Европа днес останаха на червено. Еврото падна до рекордно ниско ниво спрямо японската йена и се приближи отново до четиригодишното дъно, което отчете миналата седмица спрямо долара.

Анализатори коментират, че финансовите пазари отразяват цялостния бизнес климат в Европа и притесненията относно дълговата криза и фискалната политика на вропейските правителства. Днес Италия, подобно на Гърция, Испания, Португалия и Ирландия, обяви, че налага стриктни мерки за ограничаване на бюджетния си дефицит.