Избрани Новини
Дневник: Минималната заплата - в ръцете на бизнеса и синдикатите
Решението дали минималната работна заплата ще се увеличи от 1 юли е в ръцете на работодателите и синдикатите,
правителството няма да се намесва. Това съобщила пред "Дневник" Христина Митрева, съветник на министъра на труда Тотю Младенов в политиката по доходите и управител на Националния осигурителен институт. Очаквано позициите на двете страни по темата са диаметрално противоположни.
Според последните данни на НСИ към края на 2009 г. 162 хил. души в България са на минимална заплата, от които 35 хил. са в бюджетната сфера. С размера й - 240 лв., са обвързани и други бюджетни разходи като социални помощи (отглеждане на дете от 1 до 2 години, добавки за хора с увреждания и др.) и плащания по програми за субсидирана заетост. Това прави най-малкото странна позицията на ненамеса, заета от социалното министерство.
От Министерството на финансите отказаха коментар по темата. В проекта за актуализация на бюджет 2010, който все още не е внесен в парламента, са запазени сегашните равнища на плащанията, обвързани с минималната заплата.
Създаването на механизъм за увеличаване на минималната заплата от 1 юли е една от 60-те антикризисни мерки, договорени с бизнеса и синдикатите и приети от правителството на 31 март. Според документа това ще увеличи разходите на държавата с 10 млн. лв. Този запис дава основание на профсъюзите да твърдят, че от средата на годината трябва да има промяна нагоре, каквото е и обещанието на ГЕРБ в правителствената програма. Според работодателите обаче договорката е само да се изработи механизъм и категорично възразяват срещу увеличение, показа допитване на "Дневник".