Избрани Новини
Строителството на Алея Първа започва с 4 хотела и морелечебница
Разрешителни за строителство на международен конгресен център с панорамен асансьор, три хотела и морелечебна база издаде община Варна на собственика на Алея Първа – „Холдинг Варна”.
Те ще бъдат изградени между 2-ра и 3-та буна на градския плаж във Варна.
Разрешителните съответстват по брой на 5-те ПУП-а, издадени за имотите тук, научи ВарнаУтре.бг
Международният конгресен център трябва да е висок не повече от 10 етажа или 30 метра, а останалите 4 хотела ще са максимум 5-етажни.
Строителството ще се извършва с благословията на министъра на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев. Той е дал предварително разрешение за извършване на укрепителни дейности по брега, тъй като част от територията е срутище. По силата на чл. 96 от Закона за устройство на териториите работата в свлачищни зони се извършва само с разрешение на министъра на регионалното развитие и благоустройството. Едва след приемането на извършените укрепвания инвеститорите от „Холдинг Варна” ще получат линия за строеж и официално открита строителна площадка за изграждането на хотелите и морелечебницата.
„Холдинг Варна” е поискал разрешителните за строеж по трасето на Алея Първа, представяйки документите за собственост на територията и доклад от надзорна фирма. Позволителните имали добро и от РДНСК, научи ВарнаУтре.бг.
Информацията е потвърдена от главния архитект на Варна Петър Йорданов, съобщава mediapool.bg. Той казва, че са издадени пет строителни разрешителни за пет сгради между втора и трета буна по „Алея Първа“ на варненския бряг.
Корпоративният секретар на ТИМ Николай Николаев пък коментира пред ВарнаУтре, че не е запознат с подобно нещо и не е чувал за такива разрешителни за строителство. От общината заявиха, че главният архитект е в отпуска. Заместващата го в момента арх. Лиляна Куцарова не бе открита за коментар, както и кметът на града Кирил Йорданов. Зам.-кметът арх. Венелин Жечев, който отговаря за устройството на територията, също не беше запознат със случая. Според него обаче няма никакъв проблем въпросните разрешителни да бъдат издадени, тъй като за има одобрени Подробни устройствени планове (ПУП). „Няма юридически пречки пред подписването на строителни разрешения и не бих се учудил, ако са издадени такива“, каза още арх. Жечев.
Припомняме, че в момента все още тече прокурорска проверка на сделката, с която държавата продаде на холдинга на ТИМ 118 декара от морската градина по протежение на крайбрежната варненска ивица, известна като „Алея Първа“. Тя тръгна по инициатива на дузина варненски обществени организации, които излязоха на протест срещу продажбата на земята.
Сделката беше осъществена в самия край на мандата на тройната коалиция. Това стори варненската областна администрация, чийто шеф тогава бе адмирал Христо Контров от ДПС.
В началото на тази година от окръжната прокуратура във Варна заявиха, че са открити нарушения, без да уточняват какви. После проверката премина в ръцете на Върховна касационна прокуратура.
През март министър Росен Плевнелиев от парламентарната трибуна отговори на Иван Костов, че не са открити съществени нарушения при сделката с продажбата на 118-те декара от морската градина.
Въпросните декари са актувани като публична държавна собственост през 1998 г. Две години по-късно стават изключителна държавна собственост, а през март 2009 г., теренът е преактуван като частна държавна собственост. Според обществените организации, това е сторено от варненска областна управа в нарушение на Закона за държавната собственост, който изисква изричен акт на правителство за такова преактуване.
12-те варненски неправителствени организации, чието лице е арх. Калина Павлома, от близо година протестират срещу продажбата на крупния имот. Сделката бе реализирана на цена 11.7 млн. лева - по около 100 лева на квадратен метър. Парцелът от 118 декара е разделен от градоустройствения план на пет отделни части.
Гражданските сдружения пуснаха искания за анулиране на сделката до премиера Бойко Борисов и главния прокурор Борис Велчев, но единствената реакция бе съобщението на Плевнелиев за липсата на нарушения.
“Холдинг Варна“ пък контрираха, като риторично попитаха кои са обществениците и кой стои зад тяхната атака срещу сделката и реализацията на проекта „Алея Първа“. След това подчертаха, че зад арх. Калина Павлова вече е останала само една обществена организация от общо 12, които са започнали протеста. Според „Холдинг Варна“, арх. Павлова е лично заинтересована от провала на „Алея Първа“, тъй като е икономически обвързана с реализацията на алтерантивен проект върху същия терен, наречен „Моят бряг“. По него били изплатени 400 хиляди евро от предприсъединителна програма на ЕС – PSO. Тази информация обаче обществениците спестявали пред варненци, подчертават от „Холдинг Варна“.