Избрани Новини
Стандарт: Надцакване с шедьоври
Светлин Русев е предоставил "Зафирка" на Златю Бояджиев
Васил Божков извади бюст на император Траян Деций, "Ритон" от сребро и позлата и "Голо детско тяло" на Илия Петров за "Другият музей", уникалната експозиция на частните колекционери в Галерията за чуждестранно изкуство. Преди време най-богатият българин ги показа в Москва и в Брюксел, сега най-после дойде ред и родната публика да им се наслади. Според експертите цената им се изчислява в стотици хиляди евро. Това пише днес "Стандарт".
Някои от най-изявените събирачи на артефакти у нас излагат непоказвани шедьоври до 21 юни в бъдещия столичен Лувър. Стойността на повечето от 200 експоната от 32 частни колекции възлиза на милиони.
Войнството на познавачите на културни ценности се обедини и тръгна на поход за легитимност. След като през март си направи съюз, сега за първи път пусна простосмъртните до своите съкровища. Акад. Светлин Русев и проф. Иван Маразов лично одобриха вернисажа. Събитието се случва в контекста на разгорещените дебати на тема кой, какво, на кого и по какъв начин има право да продава движими произведения на изкуството. Зрителите ще видят почти неизвестни работи на Владимир Димитров-Майстора, Златю Бояджиев, Генко Генков, Николай Райнов, Дечко Узунов и други именити покойни творци.
Скулптурен автопортрет от Никола Терзиев, "Мадона с дете" от Владимир Димитров-Майстора, "Събиране на картофи" и "Пернишки миньори" на Златю Бояджиев и великолепния портрет на г-жа К. от Бенчо Обрешков е избрал да покаже Боян Радев. Гриша Ганчев пък споделя с ценителите "Селски пейзаж" на Златю Бояджиев от 1972 г., "Шопкиня" от Иван Мърквичка и пейзаж от Васил Стоилов. Колекционерът Антонио Василев представя неизлаган досега портрет на Лора Каравелова, рисуван в Париж през 1910-а от Едгар Мюлер, и портрет от Никола Михайлов плюс етнография. А Венцислав Кадиев изважда пазен в тайна "Двоен портрет" от Елисавета Консулова-Вазова от 1932-ра, прекрасната "Саломе" от 1933-та на Иван Бояджиев и Явора, изографисана от Васил Стоилов през 1958-а.
Д-р Колю Бянов, определен като "тайнствен" от Съюза на колекционерите, за първи път вади публично платна на Димитър Казаков-Нерон. Господинът се хвали с работи и на легендарния майстор на четката и длетото Петър Рамаданов, учител на Чапа. През 1923 г. въпросният маестро вае бюст на Гео Милев, който никой не е виждал досега.
Светлин Русев е предоставил платната "Зафирка" на Златю Бояджиев и "Безработна" на Иван Ненов, както и Йоан Кръстител, икона от края на ХVII век.
Великият французин Огюст Роден е сред световните имена. Ескиз на неговия мраморен "Мислител" и бронзово "Сладострастие" (1882) са от колекцията на Емил Коцев. Димитър Инджов пък влиза в играта с Жул Паскин и Жорж Папазов.
В празен ъгъл на една от витрините
с монети има надпис: "Място на уплашените от закона "Чилова" нумизмати".