Труд: Яко следене на GSM, вяло в интернет

Архив Варна

10-06-2010, 00:24

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Един месец след старта на т.нар. следене в интернет желанията на службите да надникнат в мрежата се броят на пръсти,

показала проверка на “Труд”. В пъти повече са дадените от съда разрешителни за получаване на разпечатки от GSM.

Общата бройка обаче е впечатляваща - само в София службите пращат средно по 25 искания на ден за проследяване на “трафични” данни - това е общият термин за данните в интернет и разпечатките. За един месец в Софийския районен съд са постъпили 774 искания. А София е половин България.

Промените в Закона за електронните съобщения, които регламентираха следенето, са в сила от 10 май. Те претърпяха няколко редакции заради силния обществен отпор. Първоначално МВР искаше директен достъп до данните в реално време, т.нар. “интерфейс”, както и ползването им без ограничения. После се отказа заради обществения скандал.

Според окончателния вариант интернет-доставчиците и мобилните оператори предоставят данни на изрично изброени ръководители на служби (виж схемата по-долу) до 72 часа от получаването на разрешение от съда. Задължително условие е следенето да е за “разкриването и разследването” на тежки (които се наказват с над 5 г. затвор) и компютърни престъпления или за “издирване на лица”. Извън тези хипотези попадат приготовлението за убийство, двойното гласуване и др. Организаторите на изборната търговия обаче могат да бъдат засичани по интернет и по разпечатки (за това престъпление затворът е до 6 г.). Но съдържанието на съобщенията не се разкрива.

От 774-те искания в Софийския районен съд (СРС) по-малко от 20 са били за данни от интернет, останалите са за телефонни разпечатки, съобщиха от СРС. Разрешително е отказано в 218 случая заради еднотипни нарушения. Тази тенденция се запазва и в страната.

Районният съд в Пловдив е издал общо 186 разрешителни и е отказал в 31 случая, съобщи председателят му Веселин Хаджиев. По-малко от 10 на брой са разрешенията за следене в интернет. Огромната част е за идентифициране на дата, час и продължителност на разговори по GSM, следват разрешения за установяване на фабричния номер на телефона и на клетката, откъдето е говорено. В Русе исканията са 38, всичките - “телефонни”. В Сливен са постъпили 5 искания само за GSM, две от тях са отхвърлени. В Разград е имало 1 искане, съдът е дал разрешение.