Русия вдига цените за ядрените ни отпадъци

Новините

10-06-2010, 10:53

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Русия иска да повиши таксите за приема на българските касети с отработило ядрено гориво.

Това стана ясно по време на международен ядрен форум на "Булатом". Същевременно според евродиректива, която  България е задължена да изпълни, страната ни трябва да спре да вози в други страни ядрените си отпадъци още до края на настоящата година. Русия остава единствената ни възможност, тъй като на площадката на АЕЦ "Козлодуй" вече са се натрупали над 4600 касети с отработило ядрено гориво.

България се оказва притисната между руското и европейското искане в момент, когато се водят преговори между София и Москва за промяна на спогодбата за сътрудничество в атомната енергетика с очакване до края на годината двете страни да се разберат за съхранението, преработката на отработилото гориво и
връщането на остъкления високорадиоактивен отпадък.

През 2009 г.България не е возила до Русия договорените годишни количества от около 330 касети с отработило ядрено гориво, над две трети от които от затворените малки блокове. Причината е да не се включват разходите за транспорта и съхранението, които са търговска тайна, в цените на произвежданата от АЕЦ "Козлодуй" енергия. В доклада на ДКЕВР за тарифата на централата от юли обаче такова е предвидено като мотив за повишаване на цената на електроенергията, произведена от централата. Друг аргумент е поскъпването с 50 на сто на свежото ядрено гориво за новото зареждане на V и VІ блок.

Шефът на АЕЦ "Козлодуй" Димитър Ангелов заяви, че в момента се водят преговори с руската страна относно поисканото повишение на цената за съхранение, но в случай че не се договорят, не е проблем отпадъците да останат в басейните, а след това да се преместят в цеха за сухо съхранение, който ще заработи в средата на 2012 г. При това положение ще се спази и искането на Европейската комисия за спиране на износа на ядрените отпадъци за други страни, но крайното решение на проблема трябва да бъде свързано с изграждане на национално хранилище за високорадиоактивните отпадъци. То обаче няма да стане в близките десетилетия.

Европейската сметна палата е извършила проверка на четири договора на АЕЦ "Козлодуй", финансирани с компенсациите от Брюксел за затварянето на четирите малки реактора ВВЕР-440 като част от условието за членство в ЕС. Във фонда досега са влезли над 550 млн. евро, част от които са за демонтажа на съоръженията на блоковете и преквалификация на обслужващия ги персонал. Досега конкретно за извеждането на реакторите са изхарчени около 75 млн. евро.

През есента ще станат ясни констатациите от европейската проверка. ЕС засили контрола си върху разходите на Международния фонд "Козлодуй", след като бе взето решение за допълнителни компенсации от 300 млн. евро заради затворените блокове.