Избрани Новини
Южнокорейска ракета избухна след изстрелване
Ракета с климатична обсерватория избухна 137 секунди, след като беше изстреляна рано днес от Южна Корея, предаде АП.
Това е вторият голям инцидент, свързан с космическа ракета за по-малко от година.
Двуетажната ракета Naro е работила нормално по време на излитането си от космическия център, каза министърът на образованието, науката и технологията Англ Боинг-мен, но след излитането комуникациите с ракетата са били изгубени.
„Навярно ракетата е избухнала. Съжаляваме, че разочаровахме очакванията на хората”, каза той пред репортери.
Англ Боинг-мен допълни, че южнокорейски и руски експерти се опитват да установят причината за инцидента.
Изстрелването на ракетата от космическия център на крайбрежието в югоизточната провинция Чъла-Намдо на 265 км от столицата е вторият опит на обсерваторията. Миналия август, сателит не успя да излезе в орбита, след като едно от двете му покрития отказа да падне, след излитането, въпреки че самото излитане се смята за успех.
От 1992 г. насам, Южна Корея е изпратила в орбита 11 сателита от различни места. Всички спътници са изстреляни с чужди ракети.
Първият етаж на ракетата Naro е конструиран и построен от Русия, а вторият от Южна Корея.
Министърът на науката, който ръководи космическата програма каза, че Южна Корея планира да развие космическа машина със собствена технология до 2020 г.
Китай, Япония и Индия са най-големите космически сили на Азия. Япония е изпратила много сателити в орбита, а Китай изпрати първия си астронавт през 2003 г., а през 2008 г. и своя собствена мисия.
Индия изпрати сателит в лунната орбита през 2008 г., но година по-късно изгуби връзка с него.