Лоши новини за техниката: Предстоят слънчеви бури

Архив Варна

10-06-2010, 11:59

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Слънцето става все по-активно, което ще има отрицателен ефект върху техниката на Земята, смятат учени, предава space.com

Във вторник изследователи се срещнаха за да обсъдят начините за предпазване на Земята и нейните сателити и от предстоящите слънчеви бури.

Слънчевите бури възникват, когато слънчевите петна на нашата звезда избухнат и „изплюят” пламъци, които могат да увредят нашите енергийни системи. Слънчевата активност обикновено следва 11-годишен цикъл и изглежда активният период започва да настъпва сега.

„Слънцето се събужда от дълбок сън, и през следващите няколко години очакваме да видим много по-високи нива на слънчевата активност”, каза Ричард Фишер, началник на Хелиофизичния център на НАСА.

„В същото време, нашето технологично общество е развило безпрецедентна чувствителност към слънчевите бури. Тези два въпроса са, които ние се събрахме да обсъдим”, добави той.

Фишър и други експерти, се събраха във Вашингтон в Националния прес клуб на форум, посветен на Космическото време.

Лоши новини за машините

В 21-ви век хората разчитат на високотехнологични системи в ежедневието си. Но интелигентните мрежи, доставящи мощност, GPS навигация, контролиращи въздушния транспорт, финансовите услуги, комуникациите и радиовълните може да бъдат увредени сериозно от интензивната слънчева активност.

Голяма слънчева буря може да доведе до огромни икономическите щети, предупреждава доклад на Националната академия на науките на САЩ от 2008 г., озаглавен „Лошо космическо време-социални и икономически последици”

За щастие, голяма част от щетите могат да бъдат смекчени, ако хората знаят, че идва буря и предприемат необходимите мерки. Ето защо по-добро познаване на слънчевото време и възможността ни да го предвидим са от особено значение.

Поставянето на спътниците в „защитен режим” и изключване на трансформаторите може да защити електрониката от повреждане на системите й.

"Космическата прогноза на времето все още е в начален стадий, но напредваме бързо в познанията си за нея”, заяви Томас Богдан, директор на Националната океанска и атмосферна администрация на САЩ (НОАА) в Космическия  център за прогноза на времето в Боулдър, Колорадо.

Наблюдаваме Слънцето


НАСА и NOAA работят заедно за управлението на флотилията от сателити, които следят Слънцето и помагат за предсказване на промените.

Двойка космически сателити - обсерватории, наречени STEREO, са разположени на двете противоположни страни на звездата и заедно имат 90 % видимост на повърхността на Слънцето.

В допълнение, SDO (Обсерватория за слънчевата динамика), който току-що стартира работа - през февруари 2010 г., има възможности да снима слънчевите региони, които са активни с безпрецедентна спектрална, темпорална и пространствена резолюция.

Друг стар сателит, наречен ACE, който е в космоса от 1997 г., все още изпраща ценна информация за ветровете, идващи от Слънцето. В Космоса има още десетки спътници, посветен на науката за нашата звезда.

”Смятам, че сме на прага на нова ера, в която космическото време може да бъде по-голяма тежест в нашето ежедневие, в сравнение с обикновеното земно моментно състояние на атмосферата”, казва Фишер – „Ние приемаме този проблем много сериозно”.