Нови снимки разкриват тайни на мистериозни планини, скрити под арктичен лед

Архив Варна

11-06-2010, 10:22

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Първите детайлни снимки на едно от последните недокоснати от човека места на планетата – величествена планинска верига, съперник на Алпите, погребана под ледовете на Антарктика, разкриха учените тази седмица, предава LiveScience.com.

Назъбените върхове се извисяват на повече от 2 400 м. Те са скрити под твърд лед, дебел повече от 1.6 км, дълбоко във вътрешността на Източна Антарктида.

Съществуването на тази планинска верига, наречена Гамбурцев шокира руските учени, които първи я откриха, преди повече от 50 години. Появата на дългата 1200 км планина е все още са забулена в мистерия.

Най-високият й връх е висок около 3400 м. над морското равнище.

Открита е случайно през 1958 г. от Третата съветска антарктическа експедиция под ръководството на Евгений Толстиков. Наречена е на името на съветския сеизмолог Григорий Гамбурцев.

На Международната полярна ежегодна конференция в Осло тази седмица, учените представиха новите изображения на огромния планински масив, заснети с  радар.

”Това, което знаехме досега беше базирано на неточни данни от груби инструменти”, каза Робин Бел, старши изследовател от обсерваторията Ламонт-Дохърти в Колумбия, Ню Йорк. „На тази среща показахме точни, ясни радарни данни.”

Това, което новите снимки разкриха е грандиозно: величествен масив от скалисти била, дълбоки речни долини и течни, незамръзнали езера, скрити под реда, разказа Бел.
Той е сред учените от 7 страни, които са изкарали два мразовити месеца, събирайки геофизична информация в отдалечената пустош, с помощта на прецизна техника в края на 2008 и началото на 2009 година.

Експедицията достави на изследователи няколко терабайта информация (1 TB = 1000 GB).

Въпреки че ще отнеме години да се обработят всички тези данни, Бел се надява, че те ще отговорят на някои от въпросите, около Гамбурцев.

Голямата мистерия е как те са се формирали.

Геологическият произход на веригата е загадка. Подобни планини възникват, или при сблъскване на континентални плочи, по ръбовете им (но планините на Гамбурцев са почти в центъра на Антарктическата плоча), или като резултат от действието на „горещи точки“ - вулкани, които пробиват тектоничните плочи (но издигнатите от тях планини са много по-малки като площ, а и няма никакви доказателства за вулканична активност в района).

Дори да не можем да кажем как са възникнали, данните са осигурили безценна информация за формирането на колосалното количество лед в Източна Антарктида – на площ от 15,5 милиона кв. км, които скриват планинската верига Гамбурцев, казва Катрин Роуз, британски учен, участвал в експедицията.

Важно е да разберем тези процеси от гледна точка на потенциала този лед да се стопи в ерата на набиращото сила Глобално затопляне.

”Учените трябва да подобрят знанията си за ледената покривка и за нейната динамика, защото тя влияе на морското равнище по целия свят” каза Бел, като подчерта, че промени на нивото на Световния океан със сигурност предстоят.