Ликвидират служебно около 900 000 фирми

Новините

14-06-2010, 11:27

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Едва около 6 месеца остават до крайния срок, в който фирмите трябваше да се пререгистрират според закона за търговския регистър, а около 900 000 фирми все още не са изпълнили изскването.

След 1 януари 2011 г. се предвижда да се пристъпи към процедури по служебна ликвидация на около 15% от българските фирми, казва в интервю за Mediapool председателят на правната комисия в Народното събрание Искра Фидосова.
В момента работната група подготвя промени в Закона за търговския регистър, които се налагат заради големите разходи и тежката процедура.
Според готвените промени към процедурата по служебна регистрация се пристъпва, ако до края на тази година фирмите не се пререгистрат от съдилищата в Търговския регистър.
Държавата ще трябва да поеме значителни разходи за ликвидацията на фирмите, като сумата по думите на Фидосова ще бъде около 50-60 милиона лева и тя трябва да се предвиди в бюджета за следващата година.
Вероятно ще се предвиди двумесечен срок след 1 януари 2011 г., в който представителите на фирми, подлежащи на служебна ликвидация, сами да влязат в ролята на ликвидатори и да се издължат на своите кредитори.
Председателят на правната комисия заяви, че се мисли и за облекчена процедура при ликвидирането на т.нар. "кухи фирми".
"При тях може да назначава по един ликвидатор на няколкостотин "кухи фирми". Обмисляме възможност да отменим сканирането на тяхната документацията кухите фирми, а фактическата ликвидация да се установява с едно стандартно удостоверение", допълни тя.
Промените в Закона за търговския регистър няма да засегнат неговата публичност и няма да се стигне до скриване на ЕГН-та на собственици на фирми, а ще бъдат свалени лични данни, които нямат отношение към търговската дейност - например адреса на семейството на търговеца, копието на лична карта, имената на съпруга, на децата, копие на акта за граждански брак, домашния адрес, уточни Фидосова.
Управляващото мнозинство обмисля въвеждането на 7 или 14-дневен срок за отстраняване на грешки или непълноти при пренасянето на регистрацията от съдебния в Търговския регистър.
Срокът за внасянето на годишните финансови отчети ще бъде удължен с 2 месеца.
Нова процедура ще има и по отношение на представителството пред регистъра. Възможност за представителство ще бъде дадена още на прокуриста и упълномощено с нотариално заверено пълномощно лице.
Ще се облекчат фирмите, които тепърва ще се вписват в регистъра. Само за тях в закона ще бъде изписана дефиниция, която да обяснява какво означава "заблуждаващо сходство" при наименованията на фирмите. Ще бъде уточнено колко различни знака или букви трябва да има в имената на фирмите, за да не се стига до пълно подобие.