Избрани Новини
Дневник: Пенсиите и социалните помощи закърпват домакинските бюджети
През зимата на тази година домакинствата в област София-град са разполагали с по около 400 лв. повече средно на човек от жителите на Търговище,
Благоевград и Кърджали, изчислява днес "дневник". Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за домакинските бюджети през първото тримесечие на 2010 г.
През този период средният доход на всеки жител на столицата е бил 1159 лв. при 887 лв. средно за страната. В челната тройка на заможните домакинства се нареждат още Варна и Стара Загора.
Най-бедни са жителите на Търговище, които са преживели зимния сезон с по-малко от 250 лв. на месец. Според данните на Агенцията по заетостта безработицата в региона надхвърля 17% от икономически активното население, което обяснява ниските доходи на живеещите в областта.
Статистиката отчита, че през първото тримесечие на 2010 г. доходите на българите са се увеличили с 5.7% спрямо година по-рано, въпреки че постъпленията в семейния портфейл от заплати са намалели. На този фон доходите от пенсии и обезщетения за безработица, семейни надбавки и други социални помощи продължават да закърпват изтънелите в кризата домакински бюджети. Тази тенденцията се очерта още през лятото на миналата година.
Данните на НСИ показват, че сумарният доход на семействата за първите три месеца на 2010 г. е 2193 лв., което е със 110 лв. повече спрямо същия период на миналата година. Разбивката по приходни пера обаче показва, че увеличението се дължи основно на по-големия доход от пенсии.
През зимата на 2010 г. от това перо в семейния портфейл са влезли общо 688 лв., или с близо 125 лв. повече спрямо първото тримесечие на 2009 г. Това е увеличило дела на доходите от пенсии до почти една трета от бюджета на домакинствата.
За сметка на това приходите от заплати са намалели - от 1167 лв. през първото тримесечие на 2009 г. до 1121 лв. през същия период на тази година. Заради това техният дял в семейния бюджет през тази година се е свил до 51% спрямо 56% година по-рано. Двойно са нараснали и доходите от даване под наем на собственост, макар че те формират не повече от 1 на сто от семейния бюджет. За сметка на това постъпленията от заеми са по-малко.