Избрани Новини
Семейство загуби дете след операция на сърцето
Варненче навърши една година в болницата, дни по-късно почива.
Предисторията на трагедията е твърде прозаична. Още с раждането на малкия Веселин Иванов на 2 май 2009 г. във АГ болницата във Варна открили шум на сърцето. Оттам се установило, че малчугана е вродена аномалия - "тетралогия на Фало", която била категоризирана от най-лекия тип. Мария Ненова и Цветослав Иванов - родителите на Веско твърдят, че лекарите, с които се консултирали ги предупредили, че е възможно малкият да получава кризи, заради намаления приток на кислород към сърцето. И двамата са категорични, че докато влезе в болницата за планирана операция Веско нито веднъж не е получил такава криза. Не проявявал и типичните симптоми - с посиняване на пръстите на ръцете и на устните, характерни за сърдечни заболявания. Веско бил весело, жизнено и усмихнато дете, напук на диагнозата. Лекарите обаче ги предупредили, че е възможно аномалията да предизвика внезапна смърт. Затова решили да направят операцията, за добро - да гарантират живота на детето си. Но не се случило така.
На 15 април Веско и майка му влизат за операция в детското отделение на Университетската националната кардиологична болница в София. Хирургът, който щял да оперира детето - д-р Пламен Митев, ги успокоил, че е правил 100 такива успешни операции и няма от какво да се притесняват, ракзават родителите. След като операцията приключила, им разказал как е протекла, като не пропуснал да спомене и за възникнал малък проблем - при шиенето докоснал проводната система на сърцето и детето получило пълен AV блок. това наложило да се постави пейсмейкър на детето. Ден по-късно се оказва, че Веско поддържа висока температура, а ритъмът на сърцето се поддържа от пейсмейкър. На 17 април един от лекарите казал, че детето има мозъчен оток. Тази информация по-късно била отречена от шефа на реинамицията д-р Лачева, където детето било отведено веднага след операцията. "На 20 април ни зарадваха, че Веселин се подобрява и могжем да го видим", каза Цветослав.
Добрите и лошите новини идват на приливи и отливи и два дни по-късно става ясно, че детето е изпаднало в кома, а скенерът, който му е направен показал, че то е с мозъчен едем. Детският невролог доц. Литвиненко прибавя още щрихи към бездруго обърканата история. Той казва на Мария и Цветослав, че три дни след операцията детето е получило гърч. тогава родителите тръгват да търсят медицинската документация и епикризита на своя син. Така става ясно, че пейсмейкърът, който поддържа работата на сърцето е спирал 3 пъти, по технически причини, докато детето е било в реанимация. Никой не ги е предупредил, че сърдечната операция можела да доведе до неврологични проблеми, категорична бе майката. Последвала безрезултатно терапия на мозъчния оток. Малкият Веско не излиза от това състояние и почива на 15 май.
Мария Ненова и Цветослав Иванов са категорични, че в случая има лекарска грешка. Подали са жалба в "Медицнски одит" към здравнното министерство и очакват да излезе тяхното решение. Независимо какви са заключенията на експертите, те ще заведат дело за смъртта на едногодишния си син. "Не искаме да обвиняваме никого. Искаме да знаем истината, защото за нас остават неясни редица въпроси. Това няма да върне детето ни, но може би ще предпази други деца", казва бащата на Веселин.