Избрани Новини
12 милиона роби в 2010 г.
Шокиращ нов доклад на правителството на САЩ твърди, че днес повече от 12 милиона души по света, много от които деца, са съвремени роби - жертви на трафика на хора - отвлечени и принудени да работят, или да проституират, предава АП.
Само миналата година 4166 души са обвинени в трафик на хора, допълва докладът.
Повишаването на информираността за съвременното робство и неговите форми направи такъв вид престъпления по-лесни за предотвратяване.
Луис Сдебаса, ръководител на Държавния департамент на САЩ за борба с робството, отбеляза, че 116 държави са приели закони за борба с трафика на хора, откато ООН прие закон срещу съвременното робство преди 10 години.
Миналата година беше сравнително успешна в световен мащаб, както за освобождаването на жертви, така и за съдебните дела, срещу трафикантите на хора, смята той.
"Страните, които приеха законодателство срещу трафика на хора, сега работят за идентифициране на жертвите, оказват им помощ за преодоляване на травмата на съвременното робство и тъсят юридическа отговорност онези, които поробват", заяви в писмо, придружаващо доклада държавният секретар Хилъри Родхъм Клинтън.
Но още много работа предстои, се казва в доклада.
Според данните, само 0.4 % от всички съвременни роби са идентифицирани през 2009 г.
Трафикът на хора днес е бизнес за един милиард долара и вероятно това число ще расте, докато правителствата в световен мащаб не се справят по-убедително с проблема.
"Заробването на някого все още е почти безнаказвано. Ако има наказани, това се случва прекалено късно, прекалено малко и недостатъчно. Борбата с трафика разполага с прекалено малко ресурси и не е достатъчно ефективна", пише Сдебаса в писмо към доклада.
Докладът включва показания на жертви на трафика от цял свят.
Например една американка, преживяла трафик, е избягала от дома си, когато е била на 11 г. и е заживяла с мъж, който сексуално я е насилвал и я е принуждавал да проституира. Когато я залавя полицията, срещу нея са повдигнати обвинения за проституция и никакви усилия не са положени за откриването на сводника й.
Нейните адвокати обжалват присъдата, наблягайки на крехката й възраст - едва 13 години.
Според законите в САЩ тя не може да се смята за проститутка, преди да навърши поне 18 години, защото всеки сексуален акт с момичето се смята за сексуално насилие, срещу нея. Все пак, насилниците й остават ненаказани.
В доклада се отбелязва още, че всеки 9 от 10 заловени жертви на трафика на хора, са принуждавани да работят насила, а един - да проституира.
Страните, които са в дъното на списъка за ефективност при борбата със съвременното робство са Китай, Саудитска Арабия, Индия, Иран и Русия.