Избрани Новини
Варненските вестници в четвъртък
„Спряха тока на съда”, съобщава уводното заглавие на „Народно дело”.
Забави се работата по 46 наказателни и граждански дела, жалват се от Варненския районен съд. Била предвидена профилактика на трафопост, но станал гаф, оправдават се от Е.ОН. Робата на районния съд бе блокирана за повече от час вчера следобед. Автоматичното включване на резервното захранване, което е собственост на клиента, не е сработило и това е причината сградата да остане без ток, твърдят от електроразпределителното дружество. Сградата на съда се захранва паралелно от два трафопоста.
„LED осветлението е коварно и скъпо” заявява в интервю за вестника световно известният учен по проблемите на съвременната осветителна техника – германецът проф. д-р Дитрих Гал. По неговите думи, светлинният добив в лумени за ват все още не е достатъчно висок, а съществуват и проблеми с охлаждането на светлодиодните модули. Недоказана е и дълготрайността им. Освен това цената им все още е 10-20 пъти по-висока от досегашната за осветление. Според специалиста LED светлината може да бъде агресивна и да създава рискови ситуации. При силната бяла светлина се наблюдава проблем с биологичния ритъм на хората. Има данни, че в някои преосветени селища в САЩ се наблюдава рязко увеличение на нелечимите заболявания.
Проф. Гал препоръчва още на варненската община да се дистанцира от предложението на общинския съветник Красимир Узунов, който настоява да продаде на Варна над 6000 светодиодни лампи за подмяна на уличното осветление в града. Професорът подчертава, че е имал достатъчна възможност да проучи недостатъците на това ново осветление и сега полага всички усилия да забави агресивното им внедряване. Съветът му към варна е първо да опитаме да осветим с тези лампи няколко малки улички и след това да решим какво да правим. „Така поне подхожда Германският съюз по осветление. Бизнесът разбира се има свои интереси, но те не трябва да бъдат за сметка на хората”, казва още проф. Гал.
“Пиратите искат 1 млн. долара за “Панега” твърди вестник „Черно море”. Сомалийските пирати вече са влезли във връзка с БМФ, стартирайки преговорите за отвлечения български танкер "Панега". Информацията бе потвърдена от източници от параходството, пожелали анонимност заради деликатния ход на преговорите. Вече е поискана определена сума за откуп на отвлечените 15 българи и празния танкер, който падна в пиратската клопка по време на последния си рейс до Пакистан. Според отлично осведомени поисканата за освобождаването им сума е по-ниска от тази за освобождаването на предишните отвлечени родни плавателни съдове и не надвишава 1 млн. долара. Според прогнозите обаче по време на преговорите тя ще бъде свалена наполовина, тъй като става дума само за празен кораб. Според експерти сумата, която ще бъде платена, няма да надвишава половин милион долара.
„Шрек” изгоря на плажа призори” информира уводното заглавие на местното издание на ВАЦ „Твоят ден”. Заведението, кръстено на популярния анимационен герой, е разположено на близо 2 декара площ и е едно от най-големите на плажната ивица. Според първоначалния оглед няма данни за умишлен палеж. Хората пък коментираха, че е възможно кръчмата да е станала жертва на конкуренцията.
Общинският съветник и шефът на ТИМ-аджийската фирма „Лазурен бряг” – Андрей Василев, която е концесионер на варненския плаж, коментира пред вестника, че този пожар е пример, че трябва генерално решение за района, каквото предлага проект „Алея Първа”. „Ако той беше факт, противопожарните кранове вече щяха да бъдат инсталирани”, подчертава Василев.
„Няма кой да премахва оси и стършели” твърди уводното заглавие на „Позвънете”. Няма регламент за това коя институция да се занимава с премахването на оси, пчели и стършели. Всички сигнали за нашествия на жилещите насекоми се насочват към „Гражданска защита”. Само от началото на летния сезон екипи на варненската дирекция са реагирали на над 50 такива случая. Тази дейност обаче не е вменена по закон на Гражданска. Единственото, което се казва в Закона за бедствията и авариите е, че служителите на дирекцията трябва да се отзовават, когато са застрашени здравето и животът на човек. „Вярно е, че в редица случаи „Гражданска защита” се налага да се занимава с неща, които не са й работа. Напоследък обаче нещата се канализираха между институциите. Предполагам, че това ще се случи и с този проблем”, обясни пресаташето на Главната дирекция Лили Костадинова. Тя добави, че служителите трябва да се отзоват, ако има примерно насекоми в детски градини или при пряка опасност за хората. По думите на Костадинова, относно заплахата за здравето и живота обаче винаги може да се спекулира.
„Пчели нападнаха и детска градина” пише още по темата „Позвънете”. Пчелно нашествие притесни и ОДЗ „Морска звездица" в кв. „Младост" във Варна. В понеделник служителки на градината забелязали пчелен рой на едно от дърветата в двора. Веднага съобщили на медицинската сестра, след което от детското заведение потърсили помощ от „Гражданска защита". На мястото пристигнали специалисти, които премахнали роя. На следващия ден обаче от персонала на „Морска звездица" отново забелязали пчелен рой - този път на плочника. Съдействие отново оказали специалисти от „Гражданска защита". Веднага след като бяха забелязани пчелите, децата бяха прибрани в сградата. След това не сме ги пускали в двора, извеждахме ги в парка на „Младост", разказа медицинската сестра.