Дневник: Големите курорти също ще усвояват европари за атракции

Архив Варна

18-06-2010, 05:08

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Общините със силно развит туризъм също ще могат да усвояват от средствата за подобряване на туристическите атракции

и свързана с тях инфраструктура от оперативна програма "Регионално развитие". Това обяснява днес "Дневник".

Решението е взето на заседание на мониторинговия комитет на програмата, провел се в края на миналата седмица, и среща одобрението на кметовете и туристическите сдружения в страната. В него участват експерти от министерствата, Европейската комисия и неправителствения сектор.

От асоциацията за алтернативен туризъм обаче предлагат да има квоти и така да бъде гарантирано финансиране и за по-малките и бедни общини. Причината е, че те трудно биха се конкурирали с големите при подготовката и съфинансирането на проектите, съобщиха оттам пред "Дневник".

Мерките за подобряване на туристическите атракции са с общ бюджет от над 152 млн. евро, което представлява 70% от парите, отделени за туризъм по програмата. Досега по нея можеха да кандидатстват 143 общини с население над 10 хил. души. От тях обаче бяха изключени всички градове, в които има свръхразвит туризъм.

На последното си заседание обаче мониторинговият комитет е решил да ги добави и така за евросредствата ще могат да кандидатстват 161 общини. Сред тях са София, Пловдив, градовете по Черноморието, Самоков и Смолян, които са в близост до курортите Боровец и Пампорово, както и Банско.

От регионалното министерство съобщиха, че целта е по този начин да се насърчат алтернативните форми на туризъм чрез подобряване на културните и природни обекти. Включването на големите градове и курорти пък е било необходимо заради факта, че "големите музейни експозиции са съсредоточени предимно в големите градове", уточняват от ведомството. Отделно се цели удължаване на сезона по Черноморието.

От сдружението на общините съобщиха за "Дневник", че подкрепят разширяването на обхвата на мярката, тъй като от евросредствата ще могат да се възползват повече градове. От асоциацията на българските черноморски общини казаха, че предстои да обсъдят промените, но имат готовност да кандидатстват с проекти.

"Като цяло местните администрации имат опит с проекти по ФАР и в създаването на алтернативни форми на туризма", съобщи изпълнителният директор на сдружението Мариана Кънчева.

Идеята за усвояването на европари и за големите курорти се одобрява и от туристическите сдружения, според които реконструкцията на атракциите ще позволи създаването на по-разнообразни оферти и продукти. Известни резерви към промяната изразиха от асоциацията за алтернативен туризъм. Според председателя на сдружението Любомир Попйорданов по този начин ще могат да се финансират дейности и на места в близост до курортните комплекси.

От друга страна, обаче той изрази опасение, че развитите покрай туризма градове ще имат повече възможности за подготовка и съфинансиране на проекти, отколкото другите и има опасност всички средства да отидат при тях.