Президентът предлага референдум за АЕЦ „Белене”, призна за свой граждански проект

Архив Варна

18-06-2010, 07:05

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Президентът Георги Първанов ще подпише указа за актуализацията на бюджета, след като законът бъде приет от Народното събрание, обяви самият той в ефира на Би Ти Ви. Мотивите му са, че именно премиерът и правителството трябва да формират политиката.

По същото време премиерът Бойко Борисов беше гост в студиото на Нова ТВ.
Първанов припомни, че е предложил структурен бюджетен дефицит в рамките на 3% още през септември миналата година, когато е можело да бъдат да заделени пари за здравеопазването и образованието, и бизнеса. Според него решенията трябвало да се търсят на база големия проблем, а именно несъбраните приходи.

Президентът възрази срещу отношението към общините - "да го няма този подход на калпак 15% за всички, защото има 40-50 от тях, в планинските райони, които просто ще загинат". От друга страна той посочи, че има специално отношение към някои общини, стремеж да се спечели служебна победа и посочи, че засега единствено извън този контрол, да не кажа натиск, остават кметовете на ГЕРБ.
Опасенията на държавния глава са и, че при актуализацията на бюджета се посяга към фискалния резерв. Ако ги няма заложените приходи, ако се очертае по-голям дефицит от заложения, ще се отиде на емитиране на външен дълг, каза Първанов и изрази съгласие с лидера на СДС Мартин Димитров, че сега не е подходящото време за това.

Алтернативата е да се използват лостовете на НАП и митниците, за да се увеличат приходите, посочи Първанов. Актуализацията не е насочена към структурни реформи, а парите от резерва като вода в пясъка ще потънат за покриване на някои разходи, каза той.

Първанов се спря основно и на любимата си тема – енергийните проекти, като подчерта, че в областта на енергетиката няма никаква приемственост в политиката. Срив на енергийната дипломация настъпил след като премиерът Бойко Борисов обяви миналата седмица намерението си България да се откаже от проекта за петролопровода "Бургас - Александруполис" и да замрази АЕЦ "Белене".

„Ако анализираме "Бургас - Александурполис" - можехме да поискаме смесена фирма за транспортиране на петрола през Черно море, каза Първанов и допълни, че няма различия с Борисов по отношение на екоаспектите на проекта. Но да не предрешаваме екооценката с политическо задание, както направи премиерът”, каза Първанов.

По отношение на новата АЕЦ държавният глава я определи като важен инструмент за излизането на страната от кризата чрез новите работни места.

Той нарече спекулация  изявленията, че стойността на проекта е 26 млрд. и посочи, че тя може да стигне до малко под 8 млрд. евро, а  печалбата ни е можела да достигне 10 пъти повече от вложеното.
Първанов обвини правителството, че е прогонило стратегическия инвеститор - германската RWE, която се оттегли миналата есен, като по този начин България е отстъпила позиции на Румъния, Турция и Чехия. Те щели да осъществят подобни проекти именно с Русия.

Да се проведе национален референдум за съдбата на "Белене" , защото това ще е референдум за бъдещето на българската енергетика, предложи президентът. Той предупреди, че с политиката, която кабинетът води, България може да бъде изолирана и от важен проект с руско участие - газопровода "Южен поток", където ще бъде заместена от Румъния. "С един удар ликвидираме три проекта", каза президентът и посочи, че в края на 90-те кабинетът на Иван Костов "направи всичко възможно, за да изключи България от газопровода "Син поток".

За бъдещето си след двата мандата Първанов обясни, че ще се посвети на себе си и семейството си и ще инвестира в подготовката на млади лидери, но на първо време ще бъде съпричастен на политиката, не в партиен смисъл.

Президентът призна, че би бил съпричастен към един граждански проект, който да отстоява политика. Досега партиите са експлоатирали гражданските структури за свои цели, идеята е политиците да бъдат заставени да говорят на експертна територия, в публичен план да се наложат експертите, посочи той.
Тези таланти да са се наложили в обществото и президентът да ги търси "не на завоя на Севлиево", каза Първанов като намекна, за първата среща на премиера с бъдещия министър на здравеопазването Анна Мария Борисова.

"Ние бяхме на ръба и при правителствена криза, щяхме да пропилеем този шанс", каза президентът на въпрос за тройната коалиция. Той я определи като безусловно необходима тогава, за да влезе България в Европейския съюз.
Президентът критикува и предишното правителство, като подчерта, че политиката се е правила в затворени кръгове - съветнически екип към премиера и съвета на коалицията, "Тройна коалиция" според него било и сегашното управление.

По отношение на своя граждански проект президентът обясни, че той няма да е с политическа окраска, както се говори, нито ще бъде от лидерски тип. Ще опитам да направя един отбор, каза Първанов и сравни с футбола, където винаги е бил плеймейкъра.

С деликатност на ситуацията Първанов обясни отказа си да коментира бъдещия си наследник, но би приел всеки наследник като въпросът е „да е лидер на мнение, да е човек, който ще стои достойно като държавен глава - балансиран и мъдър, баща на нацията”.

Той допусна да има повече от един независим кандидат. По отношение работата на службите, Първанов заяви, че престъпността трябва да бъде респектирана, макар че за дребните престъпници това се преекспонира.

На въпрос за връзките си с Алексей Петров, който е в ареста след операция "Октопод", Първанов използва пословицата, че крадецът вика "Дръжте крадеца". Той не се стърпя да припомни, че  премиерът Борисов е имал съвместна фирма с Алексей Петров и досега не е дал никакво обяснение за това.
Съвместната спортна кариера на двамата според Първанов не дава основание за съвместен бизнес. Трябва да се види кой вкара Петров в Националната служба сигурност, после в ДАНС, призова Първанов и поиска бившият шеф на НСС Атанас Атанасов да каже как го е назначил и дали е бил подложен на натиск. Той посочи, че трябва да се изясни и кой стои зад Алексей Петров.