Избрани Новини
Исландският парламент защитава свободата на словото и журналистиката
Парламентът на Исландия гласува вчера предложение да се създаде най-силната защита на свободата на словото и журналистиката, превръщайки държавата в безопасно място за разследващи репортажи, предаде АП.
Гласуването, което беше единодушно, само с един "въздържал се", изисква правителството да изготви проект за промяна на исландския закон към засилване на защитата на журналистическите източници и на разследващите репортери.
"Това променя начина, по който светът ни вижда", каза депутатката Бригите Йонсдотир, според която засилването на законите за свободното слово ще възстановят международното доверие към нацията, затънала в икономическа криза, свързана с тежки дългове и съмнителни сделки.
Укрепването на медийните закони е опит за връщане на доверието и на самите исландци към управляващите, след опустошителния икономически колапс на страната през 2008 г., довел до усещане, че медиите прикриват правителствените грешки.
Чуждестранни репортери бяха тези, които разкриха голяма част от корупцията във финансовата система на малкия островен народ, което разклати доверието в исландските медии.
"Това е изключително ценно за нас, защото се опитваме да възстановим доверието" каза депутатката, добавяйки, че това ще бъде напредък в опита на страната да остави кризата зад гърба си.
"Защитата на разследващите репортери е особено важно в една малка общност като нашата", каза още Йонсдотир. Населението на страната е едва 320 хил. души.
Поддръжниците казват, че агресивната медийна защита ще привличе и чуждестранни медии да разполжоат ценровете на своите интернет страници в Исландия и вече има значителен интерес от външни новинарски организации.
Според експерти обаче международно влияние на закона е все още неизвестно и най-вероятно ще бъде по-малко значимо, отколкото очакват инициаторите.
Предложените мерки имат за цел и да се предизвика свободата на медиите в различни страни като Великобритания, която е известна със законите си, срещу клевети силно в полза на ищеца.
Те също така искат да предпазят журналистите от съдебни искове за клевета, издадени в други държави, подобно е законодателството на САЩ в момента, което защитава американските медии от процеси в чужбина.
Според експерите обаче подобна защита от чужди съдилища на ислндските журналисти е трудно постижима.
Въпреки това някои медийни организации ще преместят интернет сървърите си в Исландия, за да се предпазят от евентуални легални заплахи.