Избрани Новини
Двойно са се увеличили случаите на насилие към децата
"Почти двойно са се увеличили случаите на насилие спрямо деца в сравнение с миналата година и анализът на полугодието показва това", заяви пред БГНЕС председателят на Държавната агенция за закрила на детето Надя Шабани.
"Всеки ден има случаи на насилие. Всеки ден има брутални неща. Отчитаме ръст на насилието", заяви тя.
Шабани изтъкна, че не може да се говори за добро родителство, ако нямаме и програми, насочени към придобиването на такива умения.
Австрия е отделила 1,5 милиона евро за програми за превенция, такива програми са необходими и в България, иначе оставаме заложници да тичаме след случаите, обясни Шабани.
Трябва да станем по-критични като общество и да реагираме, когато видим насилие над деца навън от родители, съученици, включително и психическо, смята Шабани.
Тя посочи стъпките, които предстоят във връзка с приетата в началото на тази година Национална стратегия "Визия за деинституционализацията на децата в Република България".
"Трябва да променим системата и първо трябва да се подкрепят семействата, за да не изоставят децата си. Ако единствената причина за изоставянето е бедност, много по-лесно е да се подкрепят финансово семействата, вместо да се стигне до изоставяне", обясни още председателката на агенцията.
Според нея е недопустимо родители да оставят децата си в институции и да заминават да търсят работа в чужбина.
От агенцията много разчитат деинституционализацията да стане с финансиране от европейските оперативни програми и постепенно да се изработи механизъм, който да прехвърли средствата, които в момента се дават за институционална грижа в другите услуги.
Процесът на деинституционализацията ще бъде подкрепен и със законодателни промени. До края на годината се очаква да бъде дадена оценката на всяко едно дете с увреждания, което е настанено в дом.
Общо децата в домовете за деца с увреждания, младежите с увреждания, които са навършили вече 18 години и децата, които чакат да постъпят в домовете за деца с увреждания са около 2000.
За всяко дете ще се преценява индивидиално дали е възможно то да бъде реинтегрирано в семейството му, или към какъв вид социална услуга то може да бъде насочено. Не искаме просто да сменим къщите им, а да им дадем възможност те да бъдат пълноценна част от живота на цялото общество.
Ако не могат да се върнат в семействата си, или не бъдат осиновени изходът за тях е малки групови домове и центрове за настаняване от семеен тип.
За нас пак ще е успех ако това дете дори и живеейки в център за настаняване поддържа връзка със семейството си, сподели Шабани.
Държавната агенция за закрила на детето, заедно с Министерството на труда и социалната политика (МТСП) се опитва да направи промени, които да доведят до професионализирането на приемната грижа.
До края на годината трябва да са готови с промените в нормативната база за приемните родители.
"Имаме нужда от една много сериозна реформа по отношение на младежкото правосъдие. За мен тази система е най-остаряла. Законът за противообществените прояви е от 1958 г. и той не отговаря на философията на действащия Закон за закрила на детето, нито на Наказателния кодекс", отбеляза още тя.
Продължава работата на работна група към премиера, която да изработи реформата във Възпитателните училища интернати и Социално-педагогическите интернати.
Държавната агенция за закрила на детето и нейният председател подкрепиха организирания от Федерация Български пациентски форум концерт, който на 23 юни в столицата, в Зала България, в 19 часа.
Целта на концерта е с парите, събраните от продадени билети, да се закупят ваксини срещу HPV (папилома вирус), с които да бъдат ваксинирани първоначално кръглите сираци в социалните домове, които са около 3%.