Сега: ГЕРБ обмисля вдигане на плоския данък върху доходите

Архив Варна

21-06-2010, 02:33

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Управляващите се отказаха да вдигат ДДС, но на прицел е друг данък - върху личните доходи,

пише днес вестник "Сега". Менда Стоянова, председател на бюджетната комисия в парламента, призна през уикенда, че има вероятност да се простим от плоския десятък. За вдигане на подоходния данък се говори от месеци, но за първи път високопоставен представител на ГЕРБ публично обяви, че се обсъжда такава мярка.

Преди няколко седмици вицепремиерът Симеон Дянков увери, че никакво вдигане на данъци няма да има. Декларацията му обаче важи само за 2010 г. "С въпроса за вдигането на данъците се плашат хората. Когато има промяна на размера им, това ще бъде обявено", каза вчера премиерът Борисов.

Още през март се заговори за възможен отказ от плоското облагане на личните доходи или пък за вдигане на ставката. "Ако ставката се качи от 10 на 12% , това ще осигури годишно около 390 млн. лева повече бюджетни приходи", обясниха финансисти от средите на ГЕРБ. Заради кризата постъпленията в хазната драстично намаляха, а управляващите засега не успяват да съкратят сериозно разходите, както личи и от започналата актуализация на бюджет 2010.

Досега управляващите старателно избягваха да коментират публично непопулярната мярка. Нещо повече, през октомври, когато президентът Първанов представи доклад на своите съветници с предложение за отмяна на 10-процентния данък и замяната му с прогресивна ставка, вицепремиерът Дянков окачестви идеята като малоумна.

В интервю за Дарик радио в събота шефката на бюджетната комисия загатна, че ако се наложи промяна, тя ще е в посока на вдигане на единната ставка, а няма да е връщане към стария модел на прогресивно облагане - скала, при която по-високите доходи се облагат с по-висок процент. "Ако погледнем в Европа, там, където има страни с плосък данък, никъде няма толкова ниска ставка -10%, следващата най-ниска е в Словакия - 14%", посочи депутатката.

Според Менда Стоянова нещата ще се изяснят наесен. Дотогава ще е готов анализ, който трябва да покаже дали българската държава може да покрива разноските си с приходите без повишение на данъци.

Източници от финансовото министерство потвърдиха пред "Сега", че екип усилено разработва анализ за развитието на българката икономика, за бюджетните приходи при променена структура на БВП и евентуални промени в данъчното облагане.

След тази криза българската икономика няма да е същата, единодушни са експертите. Безпрецедентният бум на инвестиции и бурното строителство няма да се повторят. Вече се очертават съвсем други посоки на развитие - повече производствени дейности и най-вече силен експорт. Това обаче означава ниски приходи от ДДС и акцизи - стоките и услугите за износ са освободени от данъци. А досега ДДС бе най-солидният източник на приходи в хазната.

"Наесен ще направим прозрачен дебат за това кои са данъците, които трябва да се вдигнат, и на какви нива евентуално трябва да се вдигат", коментира Менда Стоянова.