Избрани Новини
ДАНС не е ФБР, не разследва
Реформата в ДАНС от миналата година трябва да бъде продължена и да изчисти напълно разузнавателния й профил, пише в годишния доклад на фондация "РискМонитор" за дейността на ДАНС.
Една от основните причини за институционалната слабост на агенцията е изпълнението на задачи, обвързани с кръгове във властта, смятат от фондацията. Оттам обаче припомнят, че ДАНС няма разследващи функции и е грешка сравняването й с ФБР. Стефан Попов, шеф на агенцията, смята, че е създадена заради конфликта между бившия премиер Сергей Станишев и вътрешния му министър Румен Петков и е направена с "главата наопаки". Все пак положителното е, че са премахнати дублиращите функции с МВР, както и осъществяването на парламентарен контрол над нея. На парламентарната комисия за контрол на ДАНС е необходим по-голям експертен ресурс на разположение.
Като проблем от фондацията посочиха начина, по който се назначават служителите на прикритие в агенцията. Няма политически контрол при доказването на оперативната необходимост те да се назначават, смята един от авторите на анализа - Момчил Методиев. Не е ясно и как ще се съкращават служителите на прикритие. По-конкурентна среда при кандидатстване би се създала, ако се направи по-прозрачна процедурата за привличане на кадри, е отбелязано в анализа. По мнението на експертите декласифицирането на част от документите на ДАНС би дисциплинирало служителите в агенцията. Практически ДАНС не си сътрудничи с правозащитни организации, макар по закон да взаимодейства с граждански и правозащитни организации.
"РискМонитор" подкрепя идеята на министъра на отбраната да се създаде съвет за координиране на всички разузнавателни функции. От фондацията смятат, че публичният образ на ДАНС е пострадал от скандалите около Алексей Петров.