Въвеждат платено обучение в университетите, като антикризисна мярка

Новините

23-06-2010, 17:29

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Депутатите от образователната комисия приеха промените в закона за висшето образование, според които в университетите с институционална оценка "Много добъра", или "Добра" се въвежда платено обучение, предаде "КРОСС".

Въвеждането на платено обучение няма се намали приема на студенти държавна поръчка.

Поправките предвиждат студентът платено обучение да плаща минимум 70 % от утвърдения норматив за издръжка и максимум удвоения размер от норматива за издръжка.

Идеята за платено обучение се подкрепя от Софийски Университет "Св. Климент Охридски" (СУ), Университет за национално и световно стопанство (УНСС) - София и медицинските университети.

Ректорът на УНСС проф. Борислав Борисов подчерта, че въвеждането на платено обучение се разглежда, като антикризисна мярка. Той уточни, че поправката няма да реши проблемите за онези специалности, които не са търсени от младите хора.

Лютви Местан от ДПС заяви, че трябва да има информация за професионалните направления, чиито капацитет е запълнен и тези, за които има недостиг на студенти.

Институционалният капацитет на СУ е 28 500 души, а капацитетът по професионални направления е 29 715. Към 1 април 2010 г. в университета са обучавани 21 345 души.

Институционалният капацитет на УНСС е 20 200, капацитетът по професионални направления е 22 525, а към 1 април т.г. се обучават 16 500.

В Медицинския университет в София институционалният капацитет е 6500, капацитетът по професионални направления е 4800, а към 1 април т.г. са обучавани 5600 души.

От синдикат "Образование" към КНСБ подкрепиха законопроекта и го определиха като добра антикризисна мярка.

Тук може да видите списък на Акредитираните висши училища в България и институционалните им оценки.