Закриват детската хирургия в "Света Анна"

Архив Варна

24-06-2010, 18:21

Снимка:

АРХИВ:ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

От 1 юли се закрива отделението по детска хирургия във варненската болница "Св. Анна" и цялата дейност се пренасочва към университетската болница "Св. Марина".

Това съобщи директорът на Регионалния център по здравеопазване д-р Веселин Балкански след изявлението на здравния министър проф. Анна-Мария Борисова в новините по бТВ тази вечер. Министър Борисова посочи като лоша практика организацията на дейността, довела до смъртта на детето във Варна. От извършените одити се констатира, че консултът с детски хирург не е осъществен в болницата "Св. Анна", където се намира отделението по детска хирургия и се извършват спешните операции, уточни д-р Балкански.

Реформата в болниците трябва да приключи до края на годината, заяви днес министър Борисова. Според данни, изнесени от нея,  всеки четвърти българин е лекуван в болница. От 2001 г. у нас хоспитализациите се увеличават, докато процесът в останалите европейски страни е обратен. До десет години хронично болните ще бъдат две трети от населението. Освен това повечето пациенти са подминавали личните си лекари и са ходили направо при специалист.

Друг тревожен факт е, че все повече лекари напускат страната ни. Така в момента 14% от докторите в болниците у нас са в пенсионна възраст. Най-голям е броят им в София - област, Кърджали и Силистра. В Ихтиман всеки втори доктор е пенсионер, а най-много млади лекари има в област Стара Загора.
От Българския лекарски съюз твърдят, че от март Здравната каса плаща само 80% от изработеното на болниците. Това според БЛС  означава 20% по-малко лечение за пациентите. Друг проблем е, че държавата не прави редовно трансферите за вноските на лица, които тя осигурява - военни, пенсионери, студенти. На практика тези 2,2 млн. работещи издържат цялото здравеопазване в страната.

Всяка общинска болница трябва да има осигурени три вида болнични легла - терапевтични, педиатрични и неврологични, както и съответните специалисти. За да съществува хирургично отделение, то трябва да има поне 1000 операции на година, а АГ отделенията - поне 300 раждания.
За преобразуване на болниците, които няма да отговорят на критериите, са предвидени 295 млн. лева. Тези, които ще бъдат преструктурирани, до края на годината продължават да работят по договора си със Здравната каса.