Избрани Новини
Расте детското насилие в училище
Това каза министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов на кръгла маса за правата на децата и ролята на медиитe. Преобладаващо е насилието в семейната среда, в училището и в институциите за деца без родителски грижи. Основната причина е, че родителите са загубили връзката със своите деца, не споделят помежду си и това повишава рисковете, на които са подложени децата.
Има тенденция за нарастване на насилието в училищата, намаляване на възрастовата граница на разпространяващите и употребяващите наркотици, каза Цветанов. По думите му е особено сериозен проблемът с действащите педофилски мрежи на фона на лесния достъп на децата до интернет. “Децата първо биват заблуждавани, а впоследствие, когато станат жертва на педофилска мрежа, те не споделят, тъй като насилниците формират у тях чувство за вина“, каза Цветанов. Той съобщи, че в момента България участва в международна операция срещу педофилска група, разпространявала порнографски материали с бебета в интернет.
От октомври миналата година до сега Националната телефонна линия за деца 116 111 набира популярност и хората вече знаят, че могат да се обърнат към нея, съобщи Калин Каменов, зам.-председател на Държавната агенция за закрила на детето. За този период на телефонната линия са проведени 11 743 консултации, като над 10 000 от обажданията са били от деца, около 700 от родители и 34 от институции. Само 16 са консултациите с учители. Най-много са проведените консултации за емоционални проблеми – 9653. За семейни проблеми са направени 1053 консултации, 1081 за насилие, 65 за проблеми с наркотици, 203 за сексуално здраве, 570 за училищни проблеми, при 2401 обаждания е търсена различна информация.
След проведена кампания за популяризиране на линията в училищата сигналите за насилие в училищата са се увеличили. За насилие в училищата децата съобщават в 61 разговора през март, в 52 разговора през април и в 40 разговора през май. Най-често става дума за комбинация между физическо насилие и психически тормоз.
Председателят на СЕМ доц. Георги Лозанов коментира темата с правата на децата и опита да се регламентира участието им в телевизионни предавания. Според него това ще е сложно, а и децата са по-малко телевизионни зрители и повече интернет консуматори, а интернет пространството е в много малка степен регулирано. Според него много по-добре от рестрикциите би било създаването на детски телевизионен канал, което може да стане при цифровизацията на БНТ.