Работодатели си искат забавените плащания от държавата

Архив Варна

25-06-2010, 14:45

Снимка:

СНИМКА: ПРЕЗИДЕНТСТВО НА Р БЪЛГАРИЯ

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Все още не е преодоляно изоставането в разплащането на държавата към фирмите, заявиха представители на работодателски организации на среща с президента Георги Първанов.

От Асоциацията на индустриалния капитал в България потвърдиха подкрепата си за антикризисните мерки на правителството, но не са доволни от изоставането по някои от тях. Като пример председателят на асоциацията Васил Велев посочи забавянето на създаването на регистър на задълженията на държавата към бизнеса. От Българската стопанска камара също коментираха, че се изпълняват мерките в разходната част на бюджета, а се изостава с тези в приходната.

Според Велев при възстановяването на ДДС има известно подобрение, но не може да се каже същото за плащанията по изпълнени обществени поръчки и проекти, финансирани от европейски програми. От асоциацията отново изразиха позиция, че трябва да има по-голяма предсказуемост в определянето на цената на енергоресурсите. Когато не пазарът определя цената, а дългосрочни договори, обществото и бизнесът трябва да бъдат информирани няколко тримесечия напред за прогнозните цени на тези ресурси, посочи Велев.

От Българската търговско-промишлена палата ще продължават да настояват за стопроцентово издължаване на държавата към фирмите и за намаляване на публичните разходи. Председателят на палатата Цветан Симеонов коментира, че не може при подписан договор едната страна да каже, че ще плати, но със закъснение и със 7 процента намаление.

“Искаме държавата да се разплати напълно, никой не прощава на фирмите, че не са си платили отоплението, газа, никой не им прави намаление за това, защо трябва да се прави намаление за държавата“, посочи Симеонов. По данни на БТПП продължават и ще продължават до края на годината фалити на фирми.

Президентът и работодателските организации се обединиха около тезата, че въпреки първоначалните позитивни сигнали за оживление в българската икономика страната все още функционира в условията на криза, което налага увеличаване на ефективността при усвояване на европейските фондове, ускоряване на реформите в държавната администрация, предприемане на действия за нарастване на приходната част на бюджета. Работодателските организации са за запазване на сегашните параметри на данъчната тежест и бързо извършване на реформите в здравеопазването, пенсионната система и други области.