Труд: Почна битка за опазване на земеделската земя

Архив Варна

26-06-2010, 00:44

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Първото четене на поправения Закон за опазване на земеделските земи започна вчера при изключително напрежение сред политиците

в парламентарната зала, съобщава "Труд".

Въпросът е да се разреши ли изграждането на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) - вятърни паркове, слънчеви електроцентрали и други, върху земеделска земя от първа до четвърта категория.

Представени бяха докладите на комисиите в Народното събрание, които бяха на категорично различни позиции. Проблемът противопостави министерството на земеделието срещу икономическото. Дебатът ще продължи в сряда. Предложението е да се разреши строежът на ВЕИ върху плодородни земеделски земи, ако новите мощности са включени в национален план, какъвто още няма.

Допуска се тези съоръжения да се строят и върху най-плодородните терени - земя от I до IV категория. И промяната на предназначението за ВЕИ да се гледа от комисия на икономическото министерство.

Когато поправката бъде окончателно приета, депутати прогнозират драстична промяна на обсъждания текст между двете четения. А ако не - да бъде протестиран в Конституционния съд.

“Това е най-лобисткият законопроект, внасян досега в 41-вото Народно събрание, по-лобистки и от поправките на Закона за земята”, призна депутат от ГЕРБ.

Всички българи са засегнати, защото поправката е за най-важното качество на земята - промяната на предназначението й за неземеделски цели. Което обръща на 180° статута й като първичен и невъзобновяем природен ресурс и я превръща в обикновена пазарна стока.

Според конституцията обработваемата земя се използва само за земеделски цели. В чл. 21, ал. 2 се допускат само 2 изключения: промяна на това й качество само при доказана нужда и при условия и по ред, определен със закон. Което е и конституционната защита на земята, обясни аграрният зам.-министър Светлана Боянова.

Промените на предназначението на земеделската земя според поправката се искат по две линии, и двете - извън земеделието и под разпореждане на икономическото министерство.

След 2007 г., когато стана ясно, че ел. енергията от възобновяеми източници ще се продава от 5 до 20 пъти по-скъпо от тока от ядрените централи, офшорки, фондации, бизнесмени се хвърлиха да искат да използват земеделска земя за неземеделски цели - за градеж на ВЕИ. През последните 3 години са подадени 1900 заявления за строеж на перки и фотоволтаици. Една трета от тях - 714, са от т.г. В това число 43% са за елитна земя от I-IV категория. Предприемачите искат да строят ВЕИ, защото при 5 ст./квтч ядрен ток “зелената енергия” достига 87 ст.

Синият депутат Михаил Михаилов заяви, че са поискани за ВЕИ към 60 000 дка елитни земи, които били 0,03% от всички, а имало 5 млн. дка пустеещи. 1-1,5 млрд. евро инвестиции щели да донесат на страната. Той поиска да няма срок 2 г. за действащо разрешение и невръщане на таксите и при 3 г. непочнат строеж.

“Искат се разрешителни за 12 000 мегавата при възможност до 2000 мегавата. Със закона стотици интереси ще бъдат засегнати. Кои избрани “единици” ще останат да печелят, а после - и да продават квоти парникови газове”, попита Георги Божинов (КБ).