Ще участваме в единен енергиен пазар на общността

Новините

28-06-2010, 07:54

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

20 страни-членки на ЕС ще трябва да въведат и да прилагат по искане на самия съюз правилата на Единния пазар.

Исканията са държавите да въведат и прилагат изцяло различни аспекти от законодателството на ЕС за създаване на единен пазар на газ и електроенергия. За целта комисията ще изпрати отделни искания до всичките дърави, включително и България.

Страните, до които ЕК е решила да изпрати молби, са Австрия, Белгия, България, Чехия, Германия, Испания, Франция, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Люксембург, Холандия, Полша, Португалия, Румъния, Словения, Словакия, Швеция и Великобритания.

Държавите-членки, до които са адресирани исканията, направени под формата на „аргументирани становища“ съгласно прилаганата процедура относно нарушенията в ЕС, разполагат с два месеца за отговор.

При липса на задоволителен отговор, ЕК може да изправи страните-членки пред съда.

Правилата имат за цел да увеличат капацитета и прозрачността на пазарите на газ и електроенергия. Правилно функциониращият, добре регулиран, прозрачен и взаимосвързан пазар, подчиняващ се на пазарни правила, е от съществено значение за гарантирането на конкуренция и сигурност на доставките.

Ефикасният и напълно функционираш Единен енергиен пазар на ЕС ще даде на потребителите избор между различни компании, които доставят газ и електрическа енергия на разумни цени, а пазарът ще стане достъпен за всички доставчици, особено малките и инвестиращи във възобновяеми енергийни източници. Това ще помогне на ЕС да се възстанови от кризата.

Миналата седмица Европейската комисия отправи към България второ и последно писмено предупреждение за неспазване на европейското законодателство в областта на енергийния пазар. Страната ни бе атакувана, че не е отворила в достатъчна степен вътрешните си пазари за ток и газ и не гарантира на гражданите и фирмите избор и разумни цени. Това означава, че е създала условия потребителите да бъдат жертва на високи цени, диктувани от монополисти.

Процедурата започна през юни миналата година, когато ЕК установи, че НЕК и „Булгаргаз“ не предоставят достатъчно информация на търговците на ток и газ и спъват достъпа им до мрежите.