Избрани Новини
Разкриват се по-малко от половината престъпления
80 000 от общо 121 000 престъпления, регистрирани през миналата година, са обречени никога да не бъдат разкрити.
Това става ясно от доклада за работата на обвинението и динамиката на престъпността през миналата година, представен от зам. главния прокурор Валери Първанов. 81 000 дела са спрени през тази година, които ще бъдат прекратени след време по давност. Не повече от 1000 са срещу известен извършител, уточни Първанов.
Той коментира и общата разкриваемост на престъпленията, която, както и миналата година, е 48%. Тази статистика обаче се надува най-вече от огромния брой дела за шофиране в пияно състояние и за катастрофи, при които разкриваемостта е около 100%. Реално се разкриват между 17 и 18% от кражбите, грабежите, нападенията, телесните повреди и убийствата, обясни заместник-обвинител №1.
Половината от делата приключват със споразумение, а още 10% по съкратената процедура. Едва една трета от всички осъдени влизат в затвора - това са 8891 души. Според Първанов и тази бройка създава проблеми, защото ако спазва европейските стандарти, България трябва да има два пъти по-малко лишени от свобода при този капацитет от сгради, с които разполага.
Пробацията е най-често налаганото наказание и на нея са осъдени 16 500 души. С глоба са наказани 5400 души, сочи статистиката.