Избрани Новини
Правят нови сметки за контейнерния терминал във Варна
Пореден завой търпи намерението на правителството да се откаже от строителството на нови контейнерни терминали във Варна и Бургас с финансиране от Японската банка за международно сътрудничество.
През юли в България ще пристигне мисия на банката и в рамките на месеца ще трябва да се направят нови икономически разчети, съобразени с актуалните условия в страната. В зависимост от тях ще се потвърди или отхвърли икономическата целесъобразност на проекта за контейнерния терминал във Варна, като се имат предвид и затрудненията, които имаме с изплащането на взетия преди години японски заем за изграждането на пристанищен терминал за насипни товари в Бургас. Това обясни във Варна транспортният министър Александър Цветков, но допълни, че се надява проектът да се реализира. Окончателна яснота по въпроса ще има през август.
Преди около месец генералният директор на Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" Евгений Москов обяви, че ще се преговаря за пренасочване на вече договорения японски заем. Вместо за строеж на контейнерни терминали във Варна и Бургас по-целесъобразно било парите да се вложат за разширяване на пристанище Варна-запад и за удвояване на капацитета на жп линията Варна-Русе. "Не може да направим високотехнологични пристанищни терминали, а товарите да пътуват 2 дни от Варна до Русе", аргументира се тогава Москов. Директорът за Европа на Японската банка за международно сътрудничество обаче при посещението си у нас през май дал да се разбере, че е резервиран по отношение на влагането на средствата в железопътната инфраструктура, каза министър Цветков.
Споразумението за заема от Японската банка за международно сътрудничество бе подписано през 2008 г. Той е на стойност 37 млрд. японски йени, а България е длъжна да осигури индикативно съфинансиране в размер на 70 млн. евро. Заемът е за срок от 25 години и 7 години гратисен период, през който би трябвало новите контейнерни терминали да бъдат изградени и да започне експлоатацията им. Планира се варненският терминал да се изгради край Максуда на площ от 220 декара. Според първоначалните прогнози след реализацията на проекта да стане възможно обработването на повече от 900 000 контейнера годишно в двете пристанища с опция за разширяване на капацитета в бъдеще.