Сега: Здравната каса плаща лечение като при 5% вноска

Архив Варна

02-07-2010, 05:06

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Бюджетът на здравната каса за 2010 г. няма да позволи на хората да ползват за лечението си толкова, колкото плащат за осигурителни вноски,

са изчислили експертите на Икономическия и социален съвет в България. Това съобщава днес вестник "Сега". Съветът излезе със становище за здравната реформа, в което се казва, че при законово определена здравна вноска от 8% на практика през годината се ползва сума, равна на постъпления от 5% вноска от работници и служители.


Причината е, че бюджетът се формира от вноските на работещи и самоосигуряващи се плюс частта, която държавата плаща за деца, пенсионери, бедни и чиновници. Това, което дава държавата, обаче е в пъти по-малко от плащаното от работещите. "Те са най-коректният платец в системата за разлика от държавата, която трябва да осигури около 4.1 млн. души, при това не върху 8%, а върху половината. В цифри - дължимите от страна на държавата суми за 2010 г. към системата за здравното осигуряване трябва да бъдат 941 120 000 лв., а реално ще се трансферират само 111 347 000 лв., като остатъкът се депозира в БНБ за запазване на баланса по консолидирания държавен бюджет", сочат сметките на ИСС в становището. В същото време в него се отбелязва, че от вноските на работниците и работодателите в НЗОК влизат около 1.5 млрд. лв.

Експертите на съвета са на мнение, че е неморално и незаконно да се говори за доплащане и увеличение на вноската, след като държавата не може да намери начин да накара около 1 млн. души да плащат такива, а огромният резерв на касата стои в БНБ при изключително ниска лихва от 2.6%. От ИСС са категорични, че големият проблем на касата е нейното управление, с което на практика тя е одържавена. "Ако НЗОК в хода на реформите не се превърне в обществена институция, управлявана на трипартитен принцип - от тези, които осигуряват средствата в нея, винаги ще съществува опасност за нейната финансова устойчивост, поради използване от страна на държавата на голяма част от финансовия й ресурс за други цели, но не и за здравеопазване", пише още в анализа. От съвета смятат, че бюджетът на НЗОК трябва да се отдели от консолидирания бюджет на държавата, както и да се преустанови практиката вноските от държавата да се внасят директно във фискалния резерв.