Стандарт: БТК - афера без край

Архив Варна

05-07-2010, 02:00

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Кражбата на века.

Така неведнъж "Стандарт" е определял сделката за БТК. Компанията не само бе продадена за жълти стотинки. Частните й собственици получиха от властта още редица подаръци като бонус, а после я препродадоха за милиарди. И въпреки че жълтото правителство, което направи сделката, обясняваше, че цената е тази, която е дадена, БТК и до ден днешен продължава да е "златна кокошка". От нея непрекъснато капят пари, но, уви, не в бюджета, а в джобовете на други хора. Сега предстои поредна препродажба на телекома. От която отново ще се облагодетелстват определени играчи за сметка на българския данъкоплатец. В поредица от материали "Стандарт" ще разкаже за тази кражба на века, която продължава вече 6 г.
За пореден път БТК се препродава. И за пореден път държавата ще остане с пръст в уста. Не само че няма да вземе нито лев, но вече дори няма думата при решенията за компанията.
От няколко месеца в управителния съвет няма представител на държавата, защото "Виваком" отказва да свика събрание, на което да го назначи. Макар че от април там е изпратено писмо от Министерство на транспорта, съобщенията и информационните технологии за избрания човек, който да държи т.нар. златна акция.
Ако някой започне да брои щетите за хазната от сделката за БТК, трудно ще му излязат сметките. Частни собственици завлякоха стотици милиони и дори милиарди от дружеството, което бе приватизирано за жълти стотинки.
Сагата започна през 2004 г., когато едно регистрирано във Виена ООД с капитал от 50 хил. евро - "Вива Венчърс", стана собственик на телекома. За 65% от акциите австрийската компания, собственост на инвестиционния фонд "Адвент", плати смешните 230 млн. евро.
Няколко години преди продажбата - към края на 2003 г., независимата консултантска компания "Американ Апрейзъл" оцени 100% от телекома за 1,073 млрд. евро. Малко по-късно "Ситигруп" направи оценка за не по-малко от 936 млн. евро.
Хората на Симеон Сакскобургготски обаче побързаха да харижат компанията на "Вива Венчърс". Без да ги интересува, че в държавната хазна влизат само трохи. И то от бизнес с огромен потенциал, както и от активи за милиарди.
Като "бонус" новият собственик на телекома получи за една четвърт от цената лиценз за трети мобилен оператор. Бяха платени 54 млн. лв., при това не от купувачите, а от самата БТК. Т. е. от парите на доскоро държавното дружество.
Новите собственици прибраха и дивиденти от компанията за 2003 и 2004 г. когато тя реално се управляваше от държавата. Сумата бе над 70 млн. лв.
Истинската далавера лъсна публично в началото на 2005 г. Тогава на нашата борса бе изтъргуван миноритарният дял от БТК. За по-малко от 35% играчи на фондовия пазар платиха над 650 млн. лева. Сумата е доста повече, отколкото "Вива Венчърс" даде за мажоритарния дял, и всякакъв коментар е просто излишен. Цифрите говорят сами!
Веднага в сладката далавера се намеси и исландският бизнесмен Тор Бьорголфсон, близък до жълтите министри у нас. Той се сдоби от "Вива" с опция за покупката на БТК, която после препродаде. Така през май 2008 г. телекомът ни смени собственика си. Американската AIG купи опцията на Бьорголфсон и се сдоби с 90% от компанията за феноменалната сума от над 2 млрд. лева. И тази цифра няма нужда от коментар, Всяко сравнение на 230 млн. евро (платени при приватизацията) и 1,1 млрд. евро (при препродажбата) е излишно.