Дневник: Кабинетът тества данъчни промени през общините

Архив Варна

05-07-2010, 02:05

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Част от приходите от плосък данък, които сега постъпват в републиканския бюджет може да остава в общините

от 2012 г., пише днес "Дневник". Целта е в градовете да остава повече от това, което те дават като продукт в икономиката и съответно като приходи в бюджета.

Това е едно от предложенията в обсъдения миналата сряда от правителството проект на стратегия за децентрализация.От стенограмата на заседанието става ясно, че осъществяването й ще е обвързано със сериозни данъчни промени.

Друг вариант предвижда десетте процента плосък данък да си остане за републиканския бюджет, а местните власти сами да определят надбавка върху него в зависимост от нуждите си. Така може да се окаже, че служители на една и съща позиция в различните градове ще плащат различни данъци.

Решението за ставките ще се взима от конкретния общински съвет, но парламентът ще фиксира границите със закон, както е при данък сгради, обясниха от Министерство на финансите, с уговорката, че това са принципни положения, а не решения, които стоят на дневния ред. Предстои широко обсъждане на проекта.

Според разчетите на финансовото ведомство при сегашния плосък данък от 10% дори една десета от средствата да се преотстъпи директно на общините, централният бюджет ще "олекне" с 200 млн. лв. Загубата им може да принуди държавата да вдигне някой от другите централни данъци, за да може държавата да продължи да финансира малките общини със застаряващо население и ниско ниво но доходите.

Сега освен средствата делегирани от държавата дейности като образование и здравеопазване те получават и субсидии, с които покриват структурните си дефицити. За тази година определената сума в бюджета за общините е 2.15 млрд. лв.

Преотстъпване на част от подоходния данък беше едно от първите обещания на премиера Бойко Борисов. Преди 1 година в нощта, когато ГЕРБ спечели парламентарните избори той заяви: "50% трябва да се връща в града. Това е справедливо".

Връщане на половината събран подоходен данък в общините ще им осигури 1 млрд. лв., но те ще постъпят в бюджетите на големите градове, а със същата сума ще спаднат приходите републиканския бюджет. Зам.-финансовият министър Владислав Горанов се е противопоставил на идеята с аргумента, че "има риск да се наложи други централни данъци да се вдигат, тъй като това ще измести преразпределителната роля в полза на общините", показва стенограмата.