Мониторингов доклад сочи в НС три негатива на предишни парламенти

Новините

05-07-2010, 12:29

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

По активност на парламентарния контрол ГЕРБ успяха да направят невъзможното, падайки дори под показателите на ДПС.

Оказва се, че 170 депутати са глухонеми, тъй като по никакъв начин не участват в тази ключова дейност на НС. Най-активни са Синята коалиция и Коалиция за България, сочат данните от мониторинговия доклад на Института за модерна политика. Докладът е трети поред за 41–вото Народно събрание и обхваща периода от 15 февруари до 15 май 2010 г.

„В действащия в момента парламент са събрани в едно три негатива на предишни парламенти", заяви един от учредителите на института, политологът Димитър Аврамов, цитиран от Vsekiden. Докладът съвпада с края на първата година на работата на парламента и съдържа синтезирани оценки за дейността през целия период.
“На първо място, на парламентарния процес и на дебатите се гледа като на инструмент за налагане на политическата воля на управляващата партия. От това произтича и нежеланието на нейните депутати да подлагат законопроектите и политиката на парламентарни дебати”, обясни той.

По думите му се наблюдава “фелдфебелско отношение от страна на хората, които ръководят работата на НС ,към воденето на заседанията и парламентарния дебат”. “Нееднократно ние сме свидетели на отношение, каквото се проявява в казарма към новобранци, предимно към депутати от опозицията”, допълни Аврамов.
Депутатите от управляващото мнозинство са свръхнеорганизирани в сравнение с предишни парламенти. “Това НС е на път да надмине дори хаоса от първата година на управлението на НДСВ”, смята политологът. Третият негатив е свързан със създаването на лобистки законопроекти.
“Парламентът е място за водене на политически дебат по важни въпроси. Той не е място за оптимизация на разходи”, смята политологът.
Според шефа на института Борислав Цеков плюс в работата на 41-вото НС са системното публикуване на стенограмите, прякото видеопредаване, доста по-системното предоставяне на информация за становищата на постоянните комисии. Подобрена е прозрачността във финансовото управление на Народното събрание.

Негативните и тревожни тенденции обаче надделяват не само като количество, но и като характеристика. Данните в доклада сочат рязко влошаване на качеството на приеманите закони. Мотивите на повечето законопроекти са общи и голословни. Прекомерно се е завишил и регистърът, който Институтът за модерна политика води на сивото законодателство през тази една година. В рамките на трите мониторингови доклада са били наблюдавани 102 законопроекта. От тях 58 попадат в зоната на сивото законодателство, а 30 са вече действащи. Друга негативна констатация в работата на настоящия парламент е приемането на закони, които застрашават гражданските права и носят репресивен елемент.
Според представителите на Института за модерна политика идеите членовете на ВВС да получават допуск до секретна информация само след проверка на специалните служби създава широка възможност за злоупотреба от страна на изпълнителната власт. Идеята за създаването на специализиран съд повдига сериозни конституционни и правозащитни въпроси, на които все още не е даден изчерпателен отговор.