24 часа: Социологически щаб за 1 година с ГЕРБ

Архив Варна

06-07-2010, 00:54

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Tочно година, след като ГЕРБ пое кормилото на властта,

вестник "24 часа" пак е свикал своя социологически щаб да направи равносметка на успехите и провалите в управлението на страната, на загубите и приливите на доверие към кабинета, премиера и ГЕРБ и в крайна сметка да прогнозира какво ни чака в близко бъдеще. Зададохме на нашите експерти следните въпроси:

1. Падна ли рейтингът на властта за година и с колко?

2. Кои са успехите и кои - неуспехите, в управлението на ГЕРБ?

3. Ще има ли промени в кабинета сега, или наесен?

4. Как ще се справи правителството следващата година?

Успех - борбата с бандитите. Реформите - слабо място

Мирослава Радева, МБМД: Партията пада с 6%, кабинетът с 10%,Борисов с 9%

1. Според първото ни проучване след изборите миналата година ГЕРБ е с 45% електорална подкрепя срещу 39% сега. Правителството е стартирало с 50% доверие и за една година е загубило 10 пункта. В момента доверието към кабинета е 40%. А Бойко Борисов е загубил за година 9 пункта - от 64% на старта до 55% сега.

С подобни резултати се е движило доверието към кабинета на Костов през първата година от управлението му. Въпреки тази загуба обществената подкрепа към кабинета остава висока. ГЕРБ продължава да бъде водеща политическа сила, като хората, които биха гласували за ГЕРБ, са три пъти повече, отколкото онези, които биха гласували за БСП - втората по важност политическа сила - 13%.

2. Успехите са заявената решимост за борба с престъпността и търсенето на корените на икономическата престъпност, заявената готовност за ревизия на незаконно забогателите по време на прехода.

Слабите моменти са лъкатушенията в икономическата политика и слабите темпове с които се усвоявят европейските фондове.

3. Това е доста труден въпрос, защото ние не сме в кухнята на управлението. И освен това, въпреки че се усещат напрежения между някои министри, продължавам да имам чувството, че Бойко Борисов много еднолично и спонтанно взема подобни решения.

4. Тревожно е, че правителството продължава да харчи много пари в ситуация на икономическа криза.

Марчела Абрашева, "Галъп": Държавата трудно събира парите си, харчи повече и плаши бизнеса

1. По данни на "Галъп" правителството е загубилооколо 6-7% доверие, партия ГЕРБ - 16%, а Борисов - 10-12%. Въпреки роненето на процентите обаче, те се радват на висок рейтинг - мнозинството вярва на Бойко Борисов, а на неговата партия и правителство - около 40%. Към момента няма значима политическа алтернатива на ГЕРБ.

2. ГЕРБ припомни на българите, че държавата може да разследва и арестува, стига да иска. А също, че е важно управляващите и избирателите да имат общ език, и да си говорят. Провалите са в икономическата и финансова политика, в отлагането на реформите в публичния сектор и администрацията. Сега имаме държава, която все повече не успява да събере парите си, но затова пък харчи повече и освен това плаши бизнеса и инвеститорите с импровизациите си. Така едва ли ще процъфтим икономически и ще станем повече европейци.

3. Това знае само премиерът, наистина. Да не правим сметки без кръчмаря.

4. От гледна точка на икономиката, финансите и инвестициите - безкрайно трудно. От гледна точка на народната любов - не мога да прогнозирам. Хората у нас обичат да гледат сериали и да чакат щастливия край дълго. На мен обаче много ми се иска, както се пее в песента от 90-те, правителството и България да изтеглят някак си билета, в който се крие късметът.

Геновева Петрова, "Алфа рисърч": Акциите на МВР стигнаха тавана

1. Правителството стартира с 47% одобрение и 8% неодобрение. Според данни от юнското представително проучване на "Алфа рисърч" положителните оценки са 26%срещу 33% отрицателни. Остава една значителна част от избирателите, които се затрудняват да дадат по-категорична оценка за работата му.

2. Хората оценяват най-положително усилията на правителството в борбата срещу престъпността.

Акциите на МВР обаче вече достигнаха тавана в генерирането наподкрепа за управляващите и вниманието вече се насочва към това какво се прави за предотвратяване на възможността със законни средства да се извършва незаконно облагодетелстване.

Най-силните дефицити в управлението през тази година са в икономическата и социалната сфера.

Налице е висока неудовлетвореност от работата в направленията, нуждаещи се от сериозни реформи.

3. и 4. Най-сериозно предизвикателство пред правителството през следващите месеци ще бъдат проблемните сфери на икономиката, финансовата, социалната политика, здравеопазването.

Прилаганите дотук непоследователни действия в тях рискуват да катализират висока обществена критика и доминираща неудовлетвореност от управлението.

Михаил Константинов, математик: При вот сега повече от 116 депутати

1. Рейтингът на властта падна относително малко, но електоралната подкрепа леко се повиши. Това означава,чеГЕРБ би получил по-висок резултат на евентуални парламентарни избори сега, отколкото на 5 юли. ГЕРБ сега би имал повече от 116 депутати, колкото имаше миналата година.

2. Успех е борбата с престъпността. Успех е и сравнително доброто представяне на международната сцена и начинът, по който България бе оценена в ЕС и САЩ. Парадоксално, нокато трети успех смятам реактивното поведение на правителството, което се съобрази с редица искания на обществени групи.

Неуспехи: 1. Слабата събираемост на акцизите и високото ниво на контрабандата. Друг неуспех са забавените реформи,особено в здравеопазването и пенсионното дело. Като неуспех отчитам и запазването на тежките лицензионни режими и това, че се допусна администрацията нищо да не прави.

Последно - полезното, понякога реактивно поведение може и да е вредно, тъй като то означава хаотичност в управлението и липса на стратегическа цел.

3. Допускам промени до края на годината. По-важно обаче е министрите и премиерът да говорят едни и същи работи, а не да се внушава чувството за разнобой в кабинета.

4. Отговорът на този въпрос до голяма степен зависи от това, което ще се случи по света.

Очакват ни големи предизвикателства: фалит на европейски държави, дестабилизация на еврозоната, евентуална война с Иран, неприятности в Северна Корея, както и по-нататъшно затъване в афганистанското блато. Войната в Афганистан не може да бъде спечелена, освен ако не се унищожи цялото население.

Да припомня, че Афганистан не беше превзет нито от Римската, нито от Английската, нито от Руската империя. Няма да го завладее и Американската империя.

Всяко от тези предизвикателства може така да раздруса света, че нашите национални проблеми да се окажат бял кахър на фона на световните. Да не дава Господ!