Труд: Пак ремонтират закона за етажите

Архив Варна

06-07-2010, 00:10

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Новите правила за мира и войната по етажите едва навършиха 1 година

(Законът за управление на етажната собственост е в сила от 1 май 2009 г.), а се задава нов, втори поред ремонт, пише днес "Труд".  Удължават се срокове, променя се начинът за свикване на общи събрания, квотното участие, има новини за домовите книги, домоуправителите, регистрациите и т.н. (Какви са промените - виж по-долу.)

Законът ли е калпав и неясен, или типично по нашенски все си намираме оправдания да не спазваме правилата? И едното, и другото ще е вярно. Но е факт - 1 г. по-късно съседите не са заживели поновому, регламентът за ремонтите, домашните любимци, конфликтните съкооператори си е останал на хартия. Въпреки удължения в началото на т.г. от парламента срок за провеждане на общите събрания на етажната собственост до 30 юни т.г. той отново не бе спазен. Изрядни са едва между 20 и 50% от съкооператорите в страната, сочат данните от нашите кореспонденти. Така остава без решение основният въпрос - в какъв режим на собственост ще са оттук нататък тези, които не смогнаха да се регистрират (досегашния или ще учредят сдружение на собствениците и ще ползват привилегии, примерно финансиране от фонд “Енергийна ефективност”). Разписват се детайлни правила какво да има в домовите книги - макар че законът досега не е изисквал лични данни като ЕГН и номер на нотариален акт, те са вписвани повсеместно.

Дава се възможност домоуправители да се избират и “отвън” - не непременно сред собствениците. Управлението вече може да се възлага на хора и фирми отвън. Е, на тях очевидно ще трябва да им се плаща. Но тази възможност е в закона от самото начало.

Общо събрание ще се свиква с обява на входа

Точно 13 съществени поправки се предлагат в проекта за промени на Закона за етажната собственост от Министерството на регионалното развитие. Някои от тях:

- Ползвателите в сграда в режим на етажна собственост с права по договор за собственост да имат същите права, както и собствениците на самостоятелни обекти. В повечето случаи това са родители, които са прехвърлили правото на собственост върху имотите си на наследници.

- Прецизират се текстовете относно съдържанието на книгата на собствениците.

В нея ще се вписват идентификация и описание на самостоятелния обект, дял на обекта в общите части на сградата, трите имена на собственика/собствениците - за физически лица, а в случаите, при които собственик е юридическо лице - наименование и име на представляващия, имената на членовете на домакинството (членове на семейството), които живеят заедно със собственика, началната дата на обитаване, имената на обитателите (напр. наематели) и началната дата на обитаване, данни за временно пребиваващи лица в обекта за повече от 1 месец, датата на вписване и датата на отписване (гости, роднини и т.н.). Не се вписва ЕГН и номер на акта за собственост.

- Опростяват се процедурите по свикване и провеждане на общото събрание, като се предвижда то да се свиква чрез покана, която се поставя на най-малко две общодостъпни и видни места не по-късно от 7 дни преди датата на събранието, а в неотложни случаи - не по-късно от 24 часа преди това.

- За членове на управителния съвет (управители) и на контролния съвет (контрольори) могат да бъдат избирани упълномощени от собственика лица, които са в роднинска връзка с него и обитават съответния обект.

- Когато собственик е фирма, за членове на управителния съвет могат да бъдат избирани писмено упълномощени от собствениците техни представители.

- Допуска се да могат да бъдат създавани и сдружения на собствениците, представляващи не по-малко от 67 на сто идеални части от общите части от етажната собственост. В този случай сдружението може да излъчи представител, който да участва в общото събрание. Целта е тези юридически лица да могат да кандидатстват за безвъзмездно финансиране при саниране на сградата. В оперативна програма “Регионално развитие” например са предвидени 80 млн. лева за целта.

- Създава се възможност за активизиране на процедурите по регистрация на етажната собственост в общината, като се намалява обемът на необходимата информация за сградата.

Срокът за регистрация остава непроменен (30.06.2010 г.), но се удължава срокът, в който кметът на общината или района свиква служебно общо събрание - до 1 юли 2011 г.

- Въвеждат се санкции за всеки собственик на самостоятелен обект при неспазване срока за свикване на общо събрание в етажната собственост, вписване в книгата за собствениците и подаване на заявление за вписване в регистъра. Глобата е от 100 до 500 лв. и ще се налага от кмета на общината.