Избрани Новини
Стандарт: Кредитори на БТК горят с €800 млн.
Големи банки и компании, кредитори на БТК, може да изгорят с милиони евро,
продължава "Стандарт" темата с приватизацията и смяната на собствеността на националната някога телекомуникационна компания.
Загубата за кредиторите ще бъде факт, ако се приеме план за преструктурирането на дълговете на компанията. Този план е предложен от компанията на Ричард Ли, която съвсем скоро ще придобие контрола над БТК. Става дума за "Пасифик Сенчъри Груп", която купи фонда "Пайнбридж Инвестмънтс". Той пък държи БТК. Фондът бе собственост на "Ей Ай Джи" и до миналата година се казваше "Eй Ай Джи кепитъл партнърс". Фондът купи БТК от исландеца Тор Бьорголфсон за 1,1 млрд. евро. Точно след сделката фондът взе 1,6 млрд. евро заем, за да финансира покупката и да направи вложения в телекома. Връщането на точно тази сума сега е ябълката на раздора между новия мераклия за собственик на БТК Ричард Ли и кредиторите.
След като кризата удари щатския гигант "Ей Ай Джи", се наложи правителството на САЩ да го спасява с огромен заем от 80 млрд. долара. За да върне тези пари,
компанията започна да разпродава активи на килограм
И в тази разпродажба БТК е част от разменните монети.
До момента щатското правителство е вложило 400 млн. евро в БТК, от които 220 млн. евро в активи и 180 млн. евро в дълг на компанията. Това са пресметнали от банки и компании, които имат да получават пари от "Ей Ай Джи", и сега съответно ги търсят през БТК. Документът е изпратен както до щатското посолство у нас, така и до висши представители на властта в София, за да се запознаят със ситуацията. Планът на Ричард Ли за преструктуриране на дълга на "Пайнбридж", съответно на БТК, предвижда една голяма част от сумите да бъде опростена. Тези пари, вложени от инвеститори в "Ей Ай Джи", сега принадлежат на американските граждани, тъй като спасението на "Ей Ай Джи" дойде с пари на данъкоплатците припомнят инвеститорите. Според плана за преструктуриране на Ли ще бъдат елиминирани директно над 170 млн. евро, вложени в БТК от "Ей Ай Джи" и нейни дъщерни подразделения, които сега са притежание на американските данъкоплатци, посочва документът. Това е т. нар. мецанин дълг, който ще отпадне.
От операцията с изчистването на дълговете ще бъдат засегнати и британски компании и данъкоплатци. Те пък досега са вложили 455 млн. евро в първичен и вторичен дълг на компанията през "Роял Банк ъв Скотланд" (330 млн. евро), "Кесълхил" (100 млн. евро) и "Мецанин Мениджмънт" (25 млн. евро). Почти целият размер на т. нар. вторичен дълг - 130 млн. евро, се предвижда да бъде опростен, според плана на Ричард Ли.
Така общо американските и британските кредитори на "Ей Ай Джи" по сделката за БТК ще загубят 300 млн. евро от парите си. Според други изчисления пък американските инвеститори ще загубят 445 млн. евро.
Сред големите американски инвеститори, които ще загубят пари от преструктурирането на дълга, са "Ей Ай Джи", която е вложила 170 млн. евро, "Дженерал Илектрик" с вложения за 37 млн. евро и фондът "Таненбаум Кепитъл Партнърс" с вложения за 208 млн. евро.
Банки и фондове от САЩ, Великобритания, Германия, Австрия и Унгария, които са отпуснали пари за т. нар. мецанин дълг, ще загубят голяма част от вложенията си. Инвестираните общо от тях средства са 950 млн. евро, от които 400 млн. евро е този мецанин дълг, който следва да бъде опростен. Цифрите фигурират във въпросния документ.
Така в крайна сметка, американските и европейските инвеститори ще загубят 800 млн. евро от капитала, инвестиран в България, се посочва в документа.
Инвеститорите изразяват загриженост за това, че ще загубят много пари, което
ще навреди на имиджа на страната като място, привлекателно за чуждите капитали. Те припомнят, че страните им имат споразумения с България за взаимна защита на инвестициите и призовават властите у нас да вземат мерки. Посочват и липсата на прозрачност, с която и досега се управлява БТК. Документът съдържа и факти от биографията на Ричард Ли и публикации в азиатските медии, свързани с неговата репутация на инвеститор авантюрист.
Повечето от банките и фондовете кредитори на БТК настояват да обърнат вземанията си в собственост. Това означава, че те ще се борят с Ричард Ли да получат контрол над компанията. Една част от вземанията им обаче - т. нар. вторичен дълг, не е обезпечен. Затова съществува възможност тези пари да бъдат изгубени и кредиторите да останат неудовлетворени.
Сред големите кредитори на телекома ни са още подразделение на френския застраховател "Акса" (Axa) и Дойчебанк.
От седмици текат преговорите между големите кредитори и контролирания от Ричард Ли фонд "Пайнбридж". Дали те ще постигнат успех, все още не е ясно, но настояването на банките е да получат поне за основния дълг акции в телекома
Целият размер на заема, получен през 2008 г. от "Ей Ай Джи", за да финансира покупката на БТК и бъдещите вложения в нея, възлиза на 1,6 млрд. евро. Вероятният изход на авантюриста Ричард Ли е да се отърве от половината задължение и да даде малък дял от телекома на няколкото европейски банки.
Развръзката предстои.