Дневник: Европейската комисия отпусна 18 месеца за реформите

Архив Варна

07-07-2010, 05:15

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Европейската комисия посъветва България за 18 месеца да подобри ефективността на публичните разходи

чрез изпълнение на планираните структурни реформи в администрацията, здравеопазването, образованието и пенсионната система. Това е записано в препоръките за намаляване на бюджетния дефицит, които комисията отправи към страната вчера, пише "Дневник" днес.

Целта на препоръките е дефицитът да падне под 3% до края на 2011 г., като това трябва да бъде направено "по достоверен и устойчив начин", посочи Европейската комисия. Според прогнозата на правителството в края на тази година дефицитът ще е 3.8% от брутния вътрешен продукт. Така за година и половина България трябва да подобри фискалното управление и прозрачността.

Това трябва да стане чрез засилване на контрола на разходите на Министерството на финансите и чрез по-строго следене на изпълнението на бюджета, препоръчва ЕК. По-специфични мерки се очаква да бъдат предложени от София в близките седмици.

Препоръките на комисията се основават на анализ на данните, предоставени от България за причините за свръхдефицита и мерките за корекциите му. Тази информация беше поискана от еврокомисаря по икономическите и валутните въпроси Оли Рен на срещата му с вицепремиера Симеон Дянков на 22 юни.

Вчера Еврокомисията изпрати становището си до Съвета на ЕС в рамките на процедурата заради свръхдефцита, която Брюксел започна срещу България и още няколко държави. Очаква се финансовите министри на страните членки да одобрят препоръките на срещата си следващата седмица. През есента правителството трябва да уведоми комисията как напредва с намаляването на дефицита.

В края на януари тази година правителството обяви, че дефицитът за 2009 г. е бил 1.9% от БВП по предварителни данни, но през април призна, че всъщност е 3.7%. Значителната корекция беше обяснена от финансовото министерство с намерените в "последния момент" 150 договора на кабинета "Станишев" за 2.1 млрд. лв., които били необезпечени.