Избрани Новини
Труд: Пазарът на имоти потъна в кризата
Покупките на недвижима собственост намаляват и през първото полугодие на 2010 г.,
пише днес "Труд". По данни на Агенцията по вписванията за периода са сключени общо 73 867 сделки за къщи, апартаменти, бизнес площи, терени и земеделска земя. Това е с 15,5% по-малко спрямо първите шест месеца на м. г., които бяха определени като кошмарни.
Активността на пазара се върна шест години назад, като броят сделки драматично се е “засилил” към нивата от 2004 г. Имотният сектор продължава “да копае под дъното” като доказателство, че през 2006-2008 г. е бил надут огромен балон на цените.
Сделките в столицата обаче нарастват с 3% от началото на годината. Повече покупки има и в Стара Загора и Търговище. Но в другите областни центрове излизане от кризата не се вижда.
Пазарът на имоти още не може да се отърси от здравата хватка на кризата, задушила го през есента на 2008 г. Активността, измерена чрез броя сключени сделки, продължава да намалява и през първото полугодие на 2010 г.
За шестте месеца на т. г. са сключени 73 867 покупко-продажби, което е с 15,5% по-малко от същия период на 2009 г. (87 459). Данните са официални - на Агенцията по вписванията.
Динамиката на имотния пазар се върна шест години назад. Броят сделки падна на ниво под 2005 г., когато бяха регистрирани 99 297 вписвания за първото полугодие.
От общо 113 служби по вписвания в цялата страна само в 14 има ръст на сделките през т.г. В другите райони активността пада, включително и в почти всички областни градове, където е съсредоточен жилищният пазар.
За 14-те служби, където сделките растат, е характерно развитият пазар на земеделска земя. Интересът към покупката на ниви остава на стабилно ниво. В някои земеделски райони сделките отбелязват немалък спад, но за това има друго обяснение. В началото на годината изваждането на скици за земеделска земя беше възпрепятствано от административни неуредици.
София за пореден път доказва, че не е България - сделките в столицата обърнаха негативната тенденция и отбелязват ръст, макар и със скромните 3%. От началото на т.г. в София са сключени 10 038 операции с имоти, но това е много под нивото от 2005 г. - 14 069 сделки. А за сравнения с 2007-2008 г. не може да става и дума - тогава се сключваха по 135 000 -136 000 сделки за първите шест месеца.
Търсенето на имоти е основен индикатор за промените в цените. Когато сделките скачаха с бързи темпове, цените на имотите растяха. И обратното - спадът на активността води до понижаване на цените.
Агенциите за имоти вече публикуват първите данни за пазара от началото на годината. От “Форос” съобщават за нов спад на жилищните цени, макар и с по-бавен темп от 2009 г.
Тухлените апартаменти в София са поевтинели средно с 11,3%, панелките - с 4,3%, а новото строителство - със 7,1%.
Във Варна средното понижение за всички видове жилища е 3,6%. Тухлените апартаменти поевтиняват със 7,0, панелките - с 2,0, новото строителство - с 1,7%.
В Бургас цените падат средно с 0,6%, като отново “първенци” са тухлените жилища - минус 4,9%.
Във Велико Търново цените са паднали с 10,8%, а в Благоевград - с 3,0%. Само в Стара Загора е засечено поскъпване на жилищата - с 1,1% за полугодието.
Според показанията пред ДАНС Иванов хвърля “бомба”. Ето как прокуратурата преразказва думите му за деня на подписването на новите клаузи: “Иванов заявява, че заедно с Кирил Гегов, Любомир Денчев и Димитър Гогов са извикани в сградата на Министерството на икономиката и енергетиката от министър Овчаров. (...) От страна на министър Овчаров им е обяснено, че в сградата на Министерския съвет ще бъде подписано споразумение с “Газпром”. При пристигането им в МС при министър-председателя на България влезли Румен Овчаров и Алексей Милер (шеф на “Газпром” - б.р.)След това всички заедно се отправили към Гранитната зала на МС, където подписали в официален ред Меморандум за по-нататъшно развитие на българо-руското сътрудничество в газовия сектор. Иванов твърди, че не е запознат с текста на меморандума и допълнителното споразумение към договора от 1998 г., нито разполага с информация от кого и по какви критерии са изготвяни условията по него.
Иванов обяснява, че неговият подпис е там по силата на условие в устава на “Булгаргаз” и Търговския закон, според което договорите на търговското дружество се подписват от изпълнителния директор и председателя на Съвета на директорите. Това обяснява и защо подписът на Румен Овчаров липсва.
Оказва се, че Валентин Иванов от квотата на ДПС е единственият представител на държавата, парафирал контракта. И то без да го е чел.
Изп. директор на “Булгаргаз” Кирил Гегов - негов е вторият подпис под договорите с “Газпром”, също е цитиран в постановлението. Той не твърди, че не е бил запознат с документите, които подписва. А че се е запознал с тях “на заседания на съвета на директорите, непосредствено преди тяхното подписване на 18.12.2010 г.”. Според Гегов съдържанието на меморандума е било договорено от Румен Овчаров, не от работна група.
Интересен е и преразказът на писмените показания на самия Овчаров пред ДАНС. Той уточнява, че на част от срещите с “Газпром” по време на преговорите е присъствал лично и тогавашният премиер Сергей Станишев.
Овчаров написал в обясненията си: “За хода на водените разговори е информирано висшето ръководство на държавата”.
Топ Новини