Депресията може да удвои риска от деменция

Архив Варна

12-07-2010, 18:54

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Според ново проучване, при депресия рискът от деменция е почти двоен.

Експертите отдавна знаят, че двете състояния често се забелязват при един и същ човек, но не беше ясно дали едното всъщност води до другото.

Сега две проучвания, публикувани в Американския неврологичен журнал, дават доказателства, че деменцията наистина е по-вероятна при наличие на депресия. Засега обаче учените не знаят защо.

Според тях проучването просто е установило връзка между депресията и деменцията, а не директна причина за заболяването.

Нужни са още изследвания, за да се разбере защо двете състояния са свързани.

Експерти вярват, че химията на мозъка и фактори в начина на живот като вида диета или това колко социални контакти има човек, могат също да играят важна роля.

Д-р Джейн Сачински от Масачузетския Университет, която  води първото от двете проучвания, казва: „Докато все още не е ясно дали депресията причинява деменция, има няколко начина, по които депресията може да доведе до риск от деменция – увеличеното възбуждането на части от мозъка, което се получава при депресия, както и някои от протеините, чието количество се увеличава при депресия, могат да доведат до риск от деменция.”

Нейното проучване, което проследява живота на 949 възрастни в продължение на 17 години, показва че деменцията  често следва период на депресия.

До края на проучването 164 от участниците в проучването вече страдат от деменция.
По-точно 22% от тези страдащи от депресия са имали и деменция, докато само 17% от тези без видими симптоми на депресия са развили заболяването.

Второто проучване,  проведено в същия период от време,  включва 1239 американски граждани и следи случаите, в които човек изпитва депресия, създаваща риск от деменция.

То показва, че колкото по-често някой изпитва депресия, толкова по-висок е рискът от деменция.

При 2 или повече периода на депресия, рискът от деменция е почти удвоен.

Ребека Уд, директор на тръста за проучване на Алцхаймер, обяснява: „Прилики между симптомите на деменция и депресия могат да значат, че двете понякога се бъркат при диагноза, но ние не знам дали са биологично свързани.

Тези прочувания предполагат, че може да има реални връзки между 2-те състояния и следователно трябва да увеличим проучванията си и да открием още по въпроса.”

Професор Клайв Балар от обществото на Алцхаймер се съгласява, че повече проучвания са нужни, за да се разбере на какво се дължи връзката между депресията и деменцията.

„Известно е, че депресията е нормална в ранните стадии на деменция.  Това, което проучването демонстрира, е, че депресията в по-ранна възраст значително увеличава опасността от деменция,”  добавя той.