Избрани Новини
24 часа: Крадат по 10 банкови карти на ден
Всеки втори българин, който е станал жертва на джебчийска кражба
на портфейл или чанта, е оставил вътре и номера на пинкода си, като новите "собственици" веднага пробват да теглят, разказали пред "24 часа" от полицията. Няма точна статистика на посегателствата. Средно на ден за страната са по 5-10 случая, не всички обаче са успешни.
"Най-често крадците измъкват портфейлите на хората в градския транспорт и още в първите 5 до 10 минути проверяват какво има вътре", разказват криминалисти.
Други рискови места, където може да ви "олекне" чантата, са моловете и големите търговски центрове. Там, докато зяпате или пробвате нещо, а някоя добре облечена дама ви хвали колко добре ви стои стоката, може чантата ви изведнъж да "тръгне" в неизвестна посока, предупреждават полицаи. Лятото пък е много рисковано да носите дебитна или кредитна карта на плажа, където, докато се къпете в морето, може да ви ги отмъкнат.
Щом открият дебитна или кредитна карта, джебчиите внимателно започват да преглеждат всички листчета в портмонето, като целта е да се намери кодът. Много от "услужливите" жертви пък направо попълвали тайната парола върху самата банкова карта. Щом попаднат на ценните 4 цифри, крадците светкавично отиват на първия банкомат и теглят пари, докато им дава машината. На следващия ден процедурата се повтаря, ако обраният не се е сетил да си блокира сметката.
"За съжаление много често се случва потърпевшият да реши да се обади на картодържателя си едва след седмица-две, когато установи, че му липсват 2-3 хиляди лева", разказват от Икономическа полиция. Те съветват всеки обран, щом разбере, че му липсват дебитни или кредитни карти, веднага да ги блокира, дори преди да е подал жалба в полицията.
За да се спасите от източване на сметката обаче, най-важно е никъде в личните вещи да не записвате ПИН кода на пластиката си, подчертават от МВР.
"Без тази парола дори и да ви откраднат картата, няма начин да изтеглят пари от нея", категорични са полицаи.
Домовите обирджии предпочитали пари в брой или злато, но ако намерят портфейл с банкова карта, също пробват веднага да теглят.
Кражби в дома на спящи хора пробват апаши “нощна смяна”, които се вмъкват в дома ви, докато сте у дома и спите, и се задоволяват с отмъкването на дамска или мъжка чанта, мобилни телефони и други дребни вещи, които могат да приберат за 1-2 минути.
Ако усетите крадците, докато бягат, нямате голям шанс да спасите картата си от първия незаконен транш, защото апашите ще пробват да теглят веднага, щом се изнесат от дома ви.
И в този случай веднага щом откриете липсата, се обадете в банката си. Полицаи от СДВР обясняват още, че по закон можете да претендирате от банката за всяка "източена" сума от сметката ви над 300 лева.
По техни наблюдения повечето трезори предпочитали да не подават сигнали за подобни кражби в полицията.
Договаряли се с клиентите, за да не се разчува, че точно техни клиенти са потърпевши.