Избрани Новини
Дневник: Спорни мерки ще спасяват бюджета на НОИ
Пакет от мерки за затягане на контрола върху ползването на осигурителни права предлага социалното министерство
с промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО), пише днес "Дневник". Екипът на министър Тотю Младенов се надява до края на юли те да бъдат одобрени от правителството.
Въпреки че проектът още не е обсъден в Националния съвет за тристранно сътрудничество, част от текстовете вече предизвикват недоволство не само сред потърпевшите от промените, но и сред синдикатите и опозицията, показа допитване на "Дневник".
Най-сериозно е брожението срещу промяната, с която самоосигуряващите се ще бъдат задължени да внасят вноски върху минималния осигурителен доход (420 лв. към момента). Сега те имат право сами да определят върху каква сума да се осигуряват, в рамките на законовия минимум и максимума (2000 лв.).
В доклада на министъра на труда към законопроекта се посочва, че целта на промяната е да се "предотврати получаването на обезщетения, които не отговарят на реалните доходи на осигурените лица". От НОИ многократно са посочвали, че преди да забременеят или в първите месеци от бременността си, за да получат по-високо обезщетение, жените започват да се осигуряват върху максималния доход, въпреки че реално получават по-ниски заплати.
В законопроекта се предвижда, ако при подаването на годишната данъчна декларация самоосигуряващите докажат реални високи доходи, да получат разликата от НОИ. Дотогава осигурителният институт ще им плаща обезщетения от 378 лв. на месец (90% от минималния праг). В текста не е уточнено в какъв срок и накуп ли ще се получат парите, както и дали държавата ще изплаща лихви за отлагането.
"Не може да изхождаме от презумпцията, че някой е некоректен и по този начин да наказваме всички, които са редовни", коментира депутатът от ДПС Хасан Адемов с уговорката, че не е виждал законопроекта.
"Въпросът е лихвите от отложените плащания в края на годината държавата ще ги даде ли? Това нарушава основен принцип на социалното осигуряване - да има осигурително плащане при настъпване на осигурителния риск", добави Адемов, който беше шеф на социалната комисия в предишния парламент.
"Не мога да разбера с какво съм ограбила НОИ, след като повече от година съм плащала върху максималния осигурителен доход от 2000 лв., или по около 400 лв. на месец", изрази недоволство и самоосигуряваща се адвокатка в майчинство, пожелала анонимност.
"С какво щях да живея и отглеждам детето си близо 1 година (жената е родила в началото на май 2009 г.), докато чаках да подам изравнителната си декларация (периодът за подаването й е от януари до април следващата година - бел. ред.)", пита тя.