Дневник: Дългият път на европейските пари към българското село

Архив Варна

15-07-2010, 03:45

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Парите по мярката ЛИДЕР от програмата за развитие на селските райони -

това е темата на "Дневник" днес.

- 77 млн. евро общо са средствата, които могат да усвоят по ЛИДЕР селските общини

- 2 000 000 евро може да получи всяка общност за проекти за развитието си

- 68 709 лв. са разплатените към края на май средства за сформирането на местни инициативни групи
"Така и така няма да се вредим за тези пари, то е ясно. Така че няма да кандидатствам, няма да участвам, макар да знам каква е тази програма ЛИДЕР, знам, че има и инициативна група..."

Думите на председателя на земеделската кооперация в русенското село Баниска, подхвърлени, докато тича по по-съществените за него задачи около прибирането на реколтата, дават представа за отношението към ЛИДЕР - в случая пари по европейската програма за развитие на селските региони.

Бързащият шеф на кооперация, който няма време дори да се представи, поне знае за възможността, докато негови колеги от съседните малки села все още не са и чували, че биха могли да направят проект и да кандидатстват за част от двата милиона евро, които могат да бъдат отпуснати за инициативи в общините Две могили и Иваново.

Общо 77 млн. евро могат да бъдат използвани от малки общини до 2013 г. по т.нар. подход ЛИДЕР. За целта две или повече общини трябва да се обединят, да сключат партньорства с местен бизнес и неправителствения сектор и да подготвят стратегия как ще се развива тяхната общност.

След като идеите им бъдат одобрени от министерството на земеделието, те ще могат да приемат, подпомагат, оценяват и придвижват конкретните проекти, които да бъдат финансирани с евросредствата. И макар полагащите се на всяка сформирана общност до 2 млн. евро в национален мащаб да не са кой знае каква сума, тя в много случаи е почти колкото годишната субсидия от бюджета за две малки общини.

Кога, как, кой и за какво ще харчи тези пари обаче засега остава неясно. Причините - липсата на достатъчно инициатива и заинтересуваност, неясни критерии за избор на партньорите от бизнеса и неправителствения сектор, силните обвързаности, типични за малки населени места, както и недостатъчната ангажираност на централната власт (мнението на министерството на земеделието виж в карето).

Според експерти, консултиращи подготовката и сформирането на местните инициативни групи, сериозна част от тези публично-частни партньорства са доминирани от местната власт, най-често от кмета и свързани с него лица.