Театър + опера + филхармония = ТМПЦ-Варна

Архив Варна

15-07-2010, 17:41

Снимка:

СНИМКА: ВАЛЕНТИН ГЕОРГИЕВ

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Край на самостоятелното съществуване на варненския Драматичен театър "Стоян Бъчваров" вещае предстоящата реформа на културните институти в сферата на сценичните изкуства, обявена от Министерството на културата.

Според визията на ведомството на Вежди Рашидов, представена пред Министерския съвет и публикувана в сайта на министерството, Оперно-филхармоничното дружество във Варна и Драматичният театър “Стоян Бъчваров” от 1 януари 2011 г. трябва да се слеят и преобразуват в структура, наречена Театрално-музикален продуцентски център – Варна. Философията на реформата, обявена скоро след встъпването на министър Рашидов в длъжност, е, че “не може всяко село да е с опера и театър“. Вече преобразуваните културни институти би трябвало от следващата година да работят с делегирани гъвкави бюджети, като дирекорите им ще имат свободата самостоятелно да се разпореждат със средствата, да определят броя на персонала и индивидуалните възнаграждения, да възлагат ремонти. При тях ще се връщат и парите от продажба на билети, а няма да отиват в Министерството на културата.

Според екипа на Вежди Рашидов е целесъобразно и оправдано столичният театър "Сълза и смях" да се влее в Народния театър “Иван Вазов”. Държавният музикален театър "Стефан Македонски" пък трябва да се слее с балет "Арабеск" и заедно да образуват Софийски музикален и балетен център.

Кърджалийският Държавен музикално-драматичен театър “Кадрие Лятифова” ще се влее в Драматично-кукления театър “Димитър Димов” в Кърджали, а Държавният музикално-драматичен театър “Назъм Хикмет” в Разград - в драматичния тетър в същия град.

Филхармониите в Плевен, Шумен, Враца и Видин вече ще се наличат симфониети. Причината била ниският интерес на зрителската аудитория към тях. Родопският драматичен театър “Николай Хайтов” в Смолян ще е част от Драматичен театър “Н. О. Масалитинов” – Пловдив. Затова пък Оперно-филхармоничното дружество в Пловдив се преобразува в Пловдивска филхармония, тъй като нямало сцена за оперни и балетни спектакли. Други две оперно-филхармонични дружества - в Русе и Бургас, ще станат държавни опери.