Избрани Новини
Труд: 1 тон хлебно жито в ЕС = 160 евро
Ценова треска налегна стопаните, след като житото започва да покълва и почернява заради проливните дъждове.
Влошеното качество ще смъкне приходите на фермерите, тъй като ще преобладава фуражното зърно, при това с не особено добри показатели. Това е темата, разработена надълго и нашироко в "Труд" днес.
На Софийска стокова борса в момента има голямо търсене на фуражно жито и ечемик на цена 180-190 лв./т без ДДС, но няма никакво предлагане. Преизчислено по курса на долара вчера, това прави около 118-125 долара на тон. На фона на цените по света офертата изглежда ниска, но при тях става дума за хлебно жито.
В сряда цената на борсата в Чикаго бе 223 долара на тон (339 лв., ако се преизчисли). Във Франция цената бе 157 евро (307 лв.), в Германия - 160 евро (313 лв.), в Унгария - $178 (270 лв.).
Спрямо началото на миналата седмица хлебното жито е поскъпнало с над 10 долара в Чикаго, а спрямо края на юни повишението е с около 35 долара. За сравнение към 25 юни цените бяха $170-190 на световните борси (виж графиките).
На този фон българските стопани масово очакват изкупни цени от 220-250 лв./т за качествена хлебна пшеница. На места дори мечтаят за 300 лв. Според Борис Ангелов от регионалния център на Софийска стокова борса (ССБ) в Монтана обаче реалната цена за хлебната пшеница ще е в рамките на 200-220 лв.
“За да се направи прогноза, трябва да се погледне състоянието на реколтата в Черноморския басейн, който е важен за България”, подсказа вчера в телефонен разговор с репортер на “Труд” шефът на ССБ Васил Симов.
Според данни на наши експерти очаква се страните от региона да разполагат с около 33 млн. тона за износ.
Силно влияние върху цените ще имат данните за световното производство. А те показват, че реколтата в глобален мащаб ще е доста под предварителните прогнози.
По данни на департамента по земеделие на САЩ от 13 юли много производители са ревизирали очакванията си. В Русия заради необичайните жеги прогнозата за добива е намалена вече с 4,5 млн. т до общо 53 млн. тона.
В Казахстан вместо 17 млн. т са ревизирали очакванията си до 14 млн. т. В Канада намалението е с 4 млн. т до 20,5 млн. т. Ревизираните прогнози за ЕС-27 са за 1,1 млн. т намаление до 141,8 млн. тона. В сряда агроминистърът Мирослав Найденов направи предпазлива заявка за намаляване на прогнозата за България, като не изключи вместо 4 млн. тона тя да се окаже 3,5 млн.
Възможно е лошите очаквания да вдигнат още цените на хлебното жито, смятат експерти.
Жътвата се забави с близо две седмици
С близо две седмици закъсня стартът на жътвата у нас заради проливните дъждове в началото на юли. Данните на Министерството на земеделието сочат, че към 13 юли е било прибрано зърното от едва 698 647 дка от общо засетите 10,48 млн. дка с пшеница. Това прави само 6,69%. За сравнение към същия период на миналата година са били ожънати 30,19% а през 2008 г. - 57% от житните масиви.
Житницата на България - Добруджа, е най-силно засегната от дъждовете. Там до средата на тази седмица бяха прибрани едва 0,87% от реколтата. Това е нищожно малко спрямо засетите само в Добричко 1 138 617 дка. В Търговищко и Шумен отчетоха съответно 0,09% и 0,21% ожънати площи.
Благоприятните метеорологични условия във вторник и сряда най-сетне позволиха на земеделските производители в Добричко да влязат в полетата, за да приберат житото. Само за два дни са били пожънати над 22 хил. декара с пшеница. Отчитат се 417 килограма среден добив от декар, което е доста по-малко от очакваните около 500 кг.
Вече са прибрани 59% от засятата рапица, като средният добив за областта е 308 кг/дка. В Шабленско обаче, където паднаха най-проливните дъждове, са регистрирани едва 190 кг/дка. За сравнение преди месец агробизнесмените от Добруджа очакваха по над 400 кг/дка от маслодайната култура.
Над 10% по-малко жито ще влезе това лято в складовете на производителите, прогнозира арендаторът Орлин Панев. По думите му средният добив за Добруджа обикновено е около 450 кг, а сега се очаква да спадне на около 400 кг/дка. Може би ще останат силно полегнали и покълнали житни полета, които няма да бъдат прибрани. Това най-сериозно ще свали надолу средния добив. Ползването на сушилни пък ще увеличи разходите на земеделците и себестойността на продукцията. Услугата струва между 10 и 30 лв./тон.
В Шуменско към 13 юли бяха ожънати едва 917 дка от общо засети 437 000 дка в областта. “Жънахме 2 дни и 7 часа. Молим се да влезем тази седмица в нивите, но едва ли. Зърното покълна от влагата”, оплака се местен арендатор.
Производител №1: Може да няма зърно за сеитба
“Ако метеорологичната прогноза за нови дъждове до края на тази седмица се сбъдне, България ще се окаже най-вероятно без собствено зърно. Това е най-лошият сценарий. Не знам дали добре се осъзнава, но ако валежите продължат, ние сме на път да останем дори без елитно зърно за сеитба!” Това каза във вторник членът на УС на Асоциацията на зърнопроизводителите и носител на отличието “Зърнопроизводител 2009” Димитър Мачуганов.
Според него в момента румънски и полски търговци на зърно изкупували на много по-високи цени и малкото прибрано зърно в страната.
“Предвиждам, че тази година в България ще приберем до 3 млн. тона пшеница, но фуражна”, каза Мачуганов.
По места не смеят да дават прогнози
В Северозападна България жътвата също върви трудно. Машините през ден влизат и излизат от нивите, оплакват се стопаните в Монтанско. В други години в средата на юли жътвата е пред приключване, а сега още не е преполовена.
Прогнозите за средния добив бяха намалени от 360 кг/дка жито на 332 кг. Едва в последните дни комбайните навлязоха по-масирано в полетата в Плевенско. Очаква се добивите да са много по-ниски от първоначално прогнозираните 450 кг/дка.
В Търговищко напрежението също е огромно. “Ако преди прогнозирахме 480 кг/дка среден добив в областта, сега не смеем нищо да кажем”, откровен е шефът на областната земеделска служба Донко Донков.
Във Варненско стартираха със среден добив от 375 кг/дка. Валежите обаче са причинили полягане на посевите и почерняване на зърната при 15% от есенниците.
В Силистренско отчитат среден добив от 410 кг/дка. И тук стопаните се опасяват от влошено качество на реколтата.
В Сливенско дъждовете бяха унищожили напълно 800 дка до началото на тази седмица. Първоначалните добиви са били 338 кг/дка.
В Русенско очакват 410-440 кг/дка, а посевите не били в лошо състояние.