Избрани Новини
Закриват излишни здравни заведения във Варна
Закриването на лечебни заведения във Варна може да стане факт до месеци, стана ясно на днешното заседание на комисията по здравеопазване към местния парламент.
Кои ще са те зависи от прекрояването на здравната карата, но при условие, че тя бъде гласувана на сесия на общинския съвет. Здравната карта трябва да даде яснота каква е необходимостта на цялата Варненска област от легла за болнично лечение, здравни заведения и медицински специалисти. Преценените като излишни здравни структури ще трябва да изчезнат от лицето на картата.
"Предстоящите две или три заседания на комисията по здравеопазване ще бъдат посветени на обсъждането на здравната карта. Това ще стане с участието на представители от Регионалния център по здравеопазване, тъй като те сами са разработили здравната карта. Ние ще поставим акцента само на община Варна", коментира новият председател на комисията по здравеопазване д-р Ивайло Митковски от ДСБ.
На заседанието местните парламентаристи отново коментираха дали трябва да бъдат приватизирани или концесионирани общинските здравни структури. Най-вече става въпрос за ДКЦ-тата – бившите поликлиники. Според някои съветници е по-добре те да бъдат приватизирани докато все още могат да печелят. Конкретни решения по темата не бяха взети, но вероятно това ще стане наесен, когато ще има специализирана сесия посветена само на здравеопазването.
Контрольорът на общинската поликлиника в Аспарухово д-р Росен Русев работи там и като семеен лекар, което е конфликт на интереси. Това заяви пред комисията по здравеопазване управителката на ДКЦ-то Татяна Аврамова. Тези й думи обаче не станаха тема за дебат по време на заседанието.
1200 дни отпуски, което е около 40 месеца, са натрупани в поликлиниката само за последните 3-4 години. Повечето от тях са на лекари, които едва ли биха могли да ги ползват. По думите на Аврамова, навремето докторите са били възпрепятствани да излизат в отпуск. Иначе, управляваното от нея ДКЦ отчита 16 хиляди лева загуба за първото тримесечие на годината. Ремонтите на отоплителната система и купуването на гориво през зимата са част от по-големите харчове.