Избрани Новини
Германия и Китай подписаха сделки за милиарди евро
Китайски и немски компании подписаха сделки за енергетично оборудване, на стойност милиарди долари днес, след като премиерите обявиха, че икономиките на страните им се е възстановили от глобална рецесия миналата година, предава Associated Press.
Немският канцлер Ангела Меркел присъства заедно с представители на големи немски компании на 4-дневно посещение в Китай, което подчертава солидните бизнес връзки между страните.
Меркел и китайският премиер Вен Джиабао се срещат често в последните години и работят заедно за взаимото възстановяване на страните си от глобалната икономическа криза.
"Китай и Германия са преминали през изпитателния срок на кризи и сътресения", каза Вен, след като посрещна Меркел с церемония в Голямата зала на народа.
Сред подписаните договори след преговорите днес е била сделка за 2.7 милиарда евро, между Siemens AG и Shanghai Electric Power Generation Equipment Co, за разработване на парни и газови турбини, както и за създаване на ново дружество за 6.35 милиарда юана (723 милиона евро), между Daimler AG и Beiqi Foton Motor Co, за строене на тежки и лекотоварни камиони, съобщи държавната информационна агенция на Китай Xinhua.
Добрите бизнес новини продължават обрата за Меркел, която преди три години разгневи авторитарното правителство на Китай, когато приветства с добре дошъл духовния тибетски лидер Далай Лама.
Немските бизнес лидери се оплакаха, че в продължение на месеци след това, са срещали препятствия, при подписването на сделки с китайски компании.
Въпреки случая, търговията между двете страни е на стойност около 80 млрд. евро годишно.
Немските компании са инвестирали милиарди в Китай, в мултинационални компании и водещи марки, като Siemens AG и BMW.
Вен изрази оптимизъм днес, че Европейският съюз, най-големия търговски партньор на Китай, ще преодолее настоящите си затруднения.
"Ние ще продължим да следим икономическото развитие на Европа", заяви Вен.
Меркел каза, че през септември страните от ЕС ще обсъдят въпроса за признаването на пазарния статут на Китай. Пекин заяви, че стъпката ще помогне да се избегне наказването й с анти-дъмпингови мерки.
"От гледна точка на немското правителство, Китай трябва да отговари на изискванията в две области", каза Меркел - "Първата е въпросът за правата върху интелектуалната собственост и ние го обсъждаме с китайското правителство от дълго време. Втората е въпросът за свободен достъп до пазара. Надяваме се, че немските фирми могат да получат равен с другите компании достъп до китайския пазар".
Меркел по-късно се срещна с китайския президент Ху Цзинтао и посети секретното училище на Централната партия, където се обучава комунистическият елит на Китай.
Нова възможност за двете страни са проучванията на технологиите за чиста енергия, където Германия е лидер.
Xinhua съобщава, че Германия и Китай са се договорили за създаване на фонд на стойност 124 милиона евро, за насърчаване на пестенето на енергия и намаляване на емисиите, отделяни от индустрията, които вредят на околната среда.