Жега в преговорите за газа

Новините

16-07-2010, 16:18

Снимка:

СНИМКА: ВИОЛЕТА РУСКОВА

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Няма сближаване в позициите ни за цените на природния газ, призна министър Трайчо Трайков в първия ден от поредните преговори с руската делегация, водена от енергийния министър на Русия Сергей Шматко.

Те се провеждат в резиденция "Евксиноград" край Варна и в тях освен експерти на двете министерства участват представители на руските компании "Газпром" и "Газпромекспорт" и българските дружества „Булгартрансгаз", „Булгаргаз" и Българския енергиен холдинг. Не се оправдаха очакванията на българското Министерство на икономиката, енергетиката и туризма официалните разговори да приключат в ранния следобед, установиха журналистите, поканени да чуят изявленията на двамата министри малко след 15 ч. днес. След час престой на жегата пред резиденцията и освежаващ душ от вече традиционния следобеден дъжд те първо получиха по бутилка студена вода, след което бус докара пред бариерата министър Трайков, който отказа да се съгласи с определението "извиване на ръце", дадено за срещата по-рано от премиера Бойко Борисов, но потвърди, че не изключва преговорите да продължат и утре.

Вие на мое място как бихте отговорили, каза министър Трайков на въпрос дали ще има споразумение за газопровода "Южен поток", ако с руската страна не се постигне договореност за по-ниски цени на синьото гориво. "България има интерес от една страна да разнообрази доставките си на газ и да привлече транзитни потоци. От друга страна като пазар на природен газ искаме да постигнем цени и условия, като дадем възможности на този пазар да функционира", каза министърът. Той посочи, че България е единствената европейска страна, която няма друга възможност да постигне по-ниска цена за крайните потребители. Всички останали имат или собствено производство като Румъния, или възможност за алтернативни доставки като Германия или Гърция.

Цената, на която купуваме от "Газпром", може да не е по-висока от тази на останалите страни, не е и по-ниска. Ние обаче нямаме възможност да смекчаваме цената, нашата индустрия и домакинствата остават без избор и са в неравностойно положение. Реално съществува опасността "Газпром", държейки на принципа да не продава по-евтино на определена страна, да убие пазара си, заяви министър Трайков. Има изградена инфраструктура за доставка, затова е в интерес на всички ни синьото гориво да продължава да идва у нас. Вярното решение е печалба за едната и за другата страна, подчерта той.

До момента има голяма степен на съгласие за проекта "Южен поток", каза министърът на икономиката и енергетиката. Изграждането на българския участък ще струва 835 млн. долара. Началната точка ще е в околностите на Варна. Т.нар. пътна карта, която се обсъжда, ще постави сроковете и стъпките за подготовката на предпроектното проучване и създаването на общата българо-руска компания. След това трябва да бъдат разгледани вариантите за трасета, количеството на газа и разходите по проекта. Предвижда се смесената компания да бъде създадена и да получи резултатите от предпроектното проучване към февруари 2011 г.